Velkostroj opravuje armáda mechaniků

Korečkové rýpadlo RK 5000 bylo vyrobeno v roce 1982

Korečkové rýpadlo RK 5000 bylo vyrobeno v roce 1982

Korečkové rýpadlo RK 5000 bylo vyrobeno v roce 1982. O rok později byl velkostroj po náročném transportu nasazen do ověřovacího provozu. Pracuje na lomu ČSA, kde těží hnědé uhlí Severní energetická. Aby mohl bezchybně fungovat i nadále, potřebuje občas také opravit.

Celková hmotnost stroje překračuje 5 500 tun a teoretický výkon je 4 450 metrů krychlových za hodinu. Od zprovoznění do dnešní doby rýpadlo odtěžilo úctyhodných 150 536 300 metrů krychlových převážně obtížně rozpojitelných nadložních hornin.

Čtěte také:
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
VIDEO: Hračka pro velké kluky

V současnosti na stroji probíhá tzv. střední oprava. Ta je v prvé řadě zaměřena na opravu ocelové konstrukce, zejména na konstrukci korečkového vodiče a žlabu, následně i opravu horního a spodního vedení korečkového řetězu. Dále dojde k výměně korečkového řetězu.

Oprava se nevyhne ani hlavnímu podvozku kráčení, jeho ocelové konstrukce a současně při ní dojde k výměně dvou spodních přímých kulových drah u přímočarého hydromotoru zdvihu s označením „S“. Tyto dráhy jsou ještě původní a již došlo k jejich opotřebení na maximální možnou hodnotu. Použity budou dráhy v minulosti demontované a následně renovované.

V případě korečkového řetězu jde již o jeho 34. výměnu od uvedení stroje do provozu. Připravená sestava 38 korečků o objemech 3 600 litrů je připravena z nových a renovovaných částí. Na montážním místě dojde k jejímu dílčímu spojení a naplnění do zařízení EAR, pomocí kterého dojde k výměně nového řetězu za opotřebovaný,“ uvedl pro Sev.eNoviny Luboš Donát, hlavní mechanik Severní energetické.

Na činnostech se mimo zaměstnanců společnosti Severní energetická podílejí i pracovníci Slováckých strojíren a na opravě konstrukce korečkového vodiče a žlabu rypadla firma Unimont, která již v minulosti tyto práce pro Sev.en úspěšně zajišťovala. Mechanici zajišťující provozování, údržbu a opravy stroje naplánovali potřebný rozsah opravy na délku odstávky v trvání 21 dní.

Mohlo by vás zajímat:
Rypadlo váží jako 2700 škodovek
Caterpillar vymýšlí bagry budoucnosti
VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků