Důl Centrum asi změní majitele

Těžba v Dole Centrum byla ukončena v dubnu letošního roku. Foto: iUHLI.cz

Byl to poslední hlubinný hnědouhelný důl v republice. Poslední vozík tu vyjel na povrch zemský loni v dubnu. Důl Centrum od té doby prožívá „vyklízecí“ období.

Horníci se přesunuli na nedaleký lom ČSA, kde dobývají uhlí v jeho bočních svazích metodou zvanou chodbicování. Stejným směrem se už přestěhovaly i kanceláře. A postupně se kompletně přesunou i dílny a potřebný materiál.

Čtěte také:
Důl Centrum zakryl betonový poklop
Sedm důvodů, proč těžit uhlí

Něco z vybavení už potřeba nebude. Jako například zrezlý vozík, kterého se ujme se Podkrušnohorské technické muzeum sídlící nedaleko. „Už si odtud vzalo třeba kolejnice nebo klec, ve které horníci fárali,“ uvedl pro MF Dnes mechanik Jiří Lipták.

Horníci ještě nedávno pendlovali, na Dole Centrum se totiž převlékali a koupali. Ani to už neplatí. „Zázemí již mají v areálu lomu ČSA,“ uvedla Gabriela Sáričková Benešová, mluvčí těžební skupiny Czech Coal, která důl vlastní.

Postupně opouštěný důl může brzy změnit majitele, těžaři ho chtějí prodat. „Máme několik zájemců o koupi, s nimiž jednáme,“ potvrdila mluvčí Sáričková Benešová. Cenu komentovat nechce. Případný nový vlastník by získal čtrnáctihektarový areál s řadou budov, z nichž některé jsou technickými památkami.

Několik objektů je pronajatých. Na pozemcích dolu funguje třeba autodílna. „Nájemníci tu zatím zůstávají. Dál by záleželo na novém majiteli,“ vysvětlila Sáričková Benešová.

Budovy v areálu nevypadají zrovna zachovale. Důvodem je zejména fakt, že důl byl prakticky od revoluce v listopadu 1989 nonstop na pokraji zavření. O konci se hovořilo neustále. Svého času se nacházel i v likvidaci. K investování se tu proto přistupovalo s velkou rozvahou.

Mohlo by vás zajímat:
Patami k výbuchu a zavřete oči
O uhlí se často lže
Jsme fosilní civilizace. A ještě dlouho jí budeme