Elektrána Adularya je na prodej

Stát půjčil na Adularyu 12 miliard korun. Očekává se, že zpátky dostane zhruba polovinu. Foto: wikipedia.org

Začíná snaha prodat problémovou tureckou elektrárnu Adularya, na kterou český stát půjčil přes dvanáct miliard korun. Podle harmonogramu by mělo oslovování zájemců začít ještě tento měsíc.

A pokud vše půjde podle plánu, hotovo by mělo být ještě letos v srpnu. Vyplývá to alespoň z předběžné verze tzv. teaseru, tedy prospektu, který bude rozesílán případným zájemcům a poradenským firmám. Jeho finální verze by měla být schválena příští týden, napsaly Hospodářské noviny (HN).

Čtěte také:
Vyroste v Turecku první jaderná elektrárna?
Turecká miliardová díra

Zájemců je zatím asi šest. Ale vše je opravdu velmi předběžné,” řekl HN zdroj blízký jednání. Podle teaseru by se závazné nabídky na dva bloky elektrárny a přilehlý uhelný důl měly podávat až letos v květnu.

I když elektrárnu stavěla ostravská firma Vítkovice Power Engineering podnikatele Jana Světlíka a financování zajišťovaly státní Česká exportní banka a pojišťovna EGAP, prodejní proces proběhne v turecké režii. Hlavní roli bude mít státní fond TMSF, který ovládl původního investora a příjemce úvěru skupinu Naksan. Ta byla znárodněna poté, co byli její majitelé obviněni z účasti na nepovedeném tureckém puči v červenci 2016.

S tureckým fondem probíhají v těchto dnech intenzivní jednání, a proto v tuto chvíli nemůžeme nic komentovat,” řekl jen mluvčí EGAP Josef Jirkal. Podobně se nechtěla vyjadřovat ani Česká exportní banka.

Minulá česká vláda zvažovala, že se tendru na koupi Adularyi také zúčastní, a to skrze speciálně určenou firmu. Zvažovalo se například využití státního Transgasu. Takový postup by zajistil, že pokud by měla být finální cena příliš nízká, elektrárnu by získal a dostavěl český stát. Od tohoto plánu se podle informací HN zatím upustilo.

Příliš se neočekává, že by prodejní cena měla být vyšší než zhruba polovina investované sumy, tedy něco okolo šesti miliard korun. Pojišťovna tak kvůli tvorbě rezerv na ztrátový projekt požádala vládu na konci loňského roku o navýšení kapitálu o 1,9 miliardy korun. Další miliardy si na rezervy vyčlenila již v minulých letech.

Podle lidí seznámených se situací je ale na odhadování kupní ceny ještě příliš brzy. Elektrárna měla vyrábět elektřinu již čtvrtým rokem, ale kvůli technickým problémům stojí. Zájemci si tak budou muset zjistit, kolik je na její zprovoznění potřeba peněz.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
Rypadlo váží jako 2700 škodovek
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu