Doba čtení:1 m, 55 s
Oblast, v níž hrozil blackout a která musela být přes 6 hodin nouzově zásobována pouze Elektrárnou Chvaletice, má rozlohu cca 1400 km2, což odpovídá trojnásobku Prahy.

Horké a větrné počasí ve středu odpoledne poškodilo elektrické vedení z rozvodny Týnec nad Labem do rozvodny Krasíkov a celé východní části středních Čech rázem hrozil rozsáhlý výpadek proudu. Díky elektrárně Sev.en EC ve Chvaleticích a pohotovému zásahu dispečerů provozovatele soustavy ČEPS se však podařilo blackoutu zabránit. Oblast napájely přes 6 hodin v tzv. ostrovním provozu dva výrobní bloky chvaletické elektrárny. Nemocnice, úřady, podniky a stovky tisíc obyvatel v Kolíně, Nymburku, Poděbradech, Sázavě a dalších městech díky tomu nebyly odříznuty od dodávek elektrické energie.     

„Musím konstatovat, že do nekonečné diskuze o tom, jestli potřebujeme nebo nepotřebujeme elektrárnu ve Chvaleticích, svévolně vstoupila příroda a fyzikální zákony. Stačila banální nehoda a celý region mohl být 6 hodin bez proudu, což je doba, kdy už lze očekávat větší problémy v běžném každodenním životě. Jsem rád, že se nám ve spolupráci se společností ČEPS podařilo nebezpečí odvrátit a že obyvatelé prakticky nic nepoznali,“ řekl generální ředitel elektrárny Sev.en EC ve Chvaleticích Václav Matys.

Čtěte také:
Modernizace Chvaletic nemá negativní vliv na okolí
Chvaletice vyrobily rekordní množství elektřiny

Dramatickou situaci způsobila kombinace plánované a neočekávané události. Na lince 400 kV z rozvodny Týnec do rozvodny Čechy střed totiž právě probíhala údržba, takže při poškození druhé linky z rozvodny Týnec do rozvodny Krasíkov ji nebylo možné využít jako alternativu. V dotčené oblasti vznikl na 6 hodin „Ostrov Týnec“ napájený kompletně chvaletickou elektrárnou. Krátce po deváté hodině večerní se již technikům podařilo dokončit údržbu na odstavené lince a rozvodna Týnec mohla být opět přifázována k elektrizační soustavě.

 „Do ostrovního provozu se nám podařilo přejít díky schopnosti elektrárny operativně měnit výkon. Bezprostředně po výpadku linky jsme ve spolupráci s dispečery ČEPS stabilizovali provoz výrobních bloků 1 a 2 na výkonu dohromady 250 MW, což bylo pro zachování dodávek dotčené oblasti dostačující. Oba bloky tak potvrdily, že jsou na ostrovní provoz dobře připraveny. Musím také pochválit naší obsluhu, protože reagovala velmi dobře,“ řekl Milan Prokop z odboru provoz elektrárny Sev.en EC ve Chvaleticích.

Mohlo by vás zajímat:
TOP 10 největších těžebních bestií
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
V garáži tento stroj neopravíte