Elektrárny imisní limity nepřekračují

Elektrárna Prunéřov patří do skupiny ČEZ. Foto: ČEZ

Elektrárny energetických společností ČEZ ani Sev.en EC u žádných znečišťujících látek nepřekračují imisní limity. Obě společnosti to uvedly v reakci na žebříčky za rok 2018, které čerpají z dat Integrovaného registru znečišťování a které prezentovala organizace Arnika.

Podle ekologů Elektrárna Chvaletice, která patří pod Sev.en EC, loni výrazně zvýšila emise rakovinotvorných látek, skleníkových plynů a rtuti. Elektrárny ČEZ – Počerady, Prunéřov a Tušimice – pak vypustily do ovzduší nejvíce skleníkových plynů. Počerady a Prunéřov jsou také v čele ohledně vypouštěné rtuti do ovzduší, vody a půdy.

Čtěte také:
Hysterie kolem CO2: jen omyl, nebo podvod?
Tryskáčový boj se změnou klimatu

Podle mluvčího ČEZ Ladislava Kříže je logické, že elektrárenské provozy budou do ovzduší vždy vypouštět nejvíce skleníkových plynů, neboť patří mezi největší výrobní provozy v republice. „Nicméně všechny uhelné elektrárny Skupiny ČEZ splňují v současné době veškeré emisní limity. Pokud se tedy někde uvádí, že vypouštějí nejvíce emisí, je to z tohoto prostého důvodu – jsou největší, a ne proto, že by nedodržovaly emisní limity,“ uvedl.

Emise zdrojů ČEZ podle něj klesly z 0,63 tuny CO2 na dodanou megawatthodinu (MWh) elektřiny v roce 2012 na 0,43 tuny CO2/MWh v roce 2018. „Jde o výsledek působení emisních povolenek, jakož i prodej elektráren,“ poznamenal.

ČEZ zkouší technická řešení a chemické procesy, jak docílit snížení rtuti na požadovaný limit platný od roku 2021. Problém je podle firmy v tom, že žádná metoda fungující v zámoří není ověřena na typu uhlí, který se spaluje v českých elektrárnách. „Výsledným řešením tudíž zřejmě bude kombinace několika metod tak, aby byl termín srpen roku 2021 dodržen,“ dodal.

Sev.en EC uvedla, že loni vypustila chvaletická elektrárna 154 kilogramů rtuti, což je o polovinu méně než v roce 2010. Od té doby podle společnosti klesly také emise oxidů dusíku téměř o čtvrtinu, oxidu siřičitého o dvě třetiny. „Výroba v roce 2010 přitom dosáhla 3,2 terawatthodin (TWh), tedy pouhých dvou třetin loňské úrovně,“ uvedla společnost s tím, že loni elektrárna vyrobila 4,7 TWh.

Naopak emise tuhých znečišťujících látek neklesají. „Nainstalovaná odlučovací technologie nesplnila požadované parametry. Je to jeden z důvodů, proč jsme se před časem rozloučili s generálním dodavatelem projektu a v ekologizaci výrobních bloků pokračujeme vlastními silami. Momentálně se však již blížíme stavu, kdy budou emise tuhých znečišťujících látek splňovat nové evropské limity,“ uvedla mluvčí Gabriela Sáričková Benešová.

Oprava a ekologická opatření elektrárny podle společnosti vyjde na sedm miliard korun a je rozdělena na dvě části. „V současnosti jsme u výrobních bloků 3 a 4 ve fázi zkušebního provozu a testování. Souběžně připravujeme opravu bloků 1 a 2,“ uvedl generální ředitel chvaletické elektrárny Václav Matys. Po dokončení podle něj klesnou proti roku 2015 emisní koncentrace tuhých znečišťujících látek o 65 procent, oxidů dusíku o 42 procent a oxidu siřičitého o 34 procent.

Mohlo by vás zajímat:
Elektrotahač má spotřebu jako malé město
Autonomní náklaďák nemá ani kabinu
Sen každého kluka. Obří rypadlo na dálkové ovládání