Energetika a politika

Oblast energetiky se zejména v Evropě stále více dostává do vleku politického rozhodování. Proč tomu tak je a jaké to bude mít dopady do budoucna?

Když situaci v energetice popisuje odborník, většinou mluví o nutnosti pečlivého plánování, spolehlivosti a ekonomické rentabilitě dodávek, fyzikálních zákonech. V posledních letech se však stalo už téměř pravidlem, že se energetika musí přizpůsobovat politickým rozhodnutím, která zmíněné faktory do značné míry ignorují. Jsou totiž motivována prakticky výhradně jen snahou o boj s klimatickou změnou.

Čtěte také:
Uhelná komise úhlem pohledu
Drábová zpochybnila německou Energiewende

Přesně takto přistoupili k energetice v Německu, kde nejprve politici rozhodli o energetické transformaci a cílech, které chtějí dosáhnout v oblasti emisí, a teprve nyní řeší, jak to udělat. Příliš se jim nedaří. Odborníci tím nejsou překvapeni.

Stejný přístup volí i Evropská unie a různé její instituce. Vyhlašují nejrůznější závazné cíle, aniž by bylo jasné, zda a jak jich lze dosáhnout. Řešení se vymýšlejí ad hoc. Například Evropská investiční banka chce do konce příštího roku zastavit financování nových energetických projektů závislých na fosilních palivech. Nově zvolená předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová zároveň banku vyzvala, aby zhruba polovinu z ročně investovaných 70 miliard až 80 miliard eur (1,8 bilionu až dva biliony korun) směřovala do ekologických projektů.

Zvolení politici samozřejmě mají právo rozhodovat. Bez důkladných analýz a pečlivého plánování však nejen v energetice hrozí negativní důsledky takových rozhodnutí. Ty ekonomické pak většinou nesou lidé. Například zmínění Němci dnes mají nejdražší elektřinu v Evropě, brzy se jim zdraží nafta a benzín.

Voliči politikům vystaví účet ve volbách. Některým se tento přístup líbí, jiní jej kritizují. Stále je však řeč především o politice, emocích, ideologii. Racionální přístup a pečlivé plánování, které energetika vyžaduje, ale zůstávají stále více upozaděny. Je to obrovská škoda a chyba. Není to totiž nic neekologického. Jenže plamenné projevy a velká gesta jsou zřejmě více sexy, než řeč čísel a faktů.

Mohlo by vás zajímat:
TOP 10 největších těžebních bestií
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
V garáži tento stroj neopravíte