Uhelná komise úhlem pohledu

Doba čtení:2 m, 4 s

Před pár dny vláda schválila vznik tzv. uhelné komise. Různí lidé mají od komise různá očekávání. Jaká bude realita?

V komisi by měli zasednout zástupci všech skupin, které mají s uhlím a budoucím energetickým mixem České republiky něco společného. Hlavním cílem práce komise bude zhodnotit budoucí potřebu uhlí a dát odborná doporučení, jak ČR přizpůsobit době, kdy dochází k útlumu využívání energie z fosilních paliv a čím dál tím víc a rychleji se přechází na bezemisní zdroje. Podle slov jednoho ze dvou šéfů komise, ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka, by se ale komise měla intenzivně zabývat i budoucím složením tuzemského energetického mixu a otázkami energetické soběstačností, bezpečnosti a konkurenceschopnosti.

Čtěte také:
Němci zaplatí za Energiewende až bilion eur
Drábová zpochybnila německou Energiewende

Vzhledem k tomu, že je uhlí u nás v současnosti stále největším zdrojem v energetickém mixu, navíc jej využívají teplárny, které zásobují teplem statisíce domácností, nelze komisi a její doporučení v žádném případě marginalizovat. Právě naopak, pro budoucnost České republiky jde o mimořádně závažné téma, které si zaslouží zodpovědný přístup a skutečně odbornou a racionální debatu.

Jestli se jí dočkáme, je zatím otázkou, která čeká na zodpovězení. Například německá uhelná komise, která byla pro tu naši inspirací, působila alespoň navenek spíše jako ideologické kolbiště. Hádky a neschopnost nalezení kompromisu dosahovaly takové míry, že musela zasáhnout dokonce kancléřka Merkelová. Snad to u nás dopadne lépe.

Už nyní se však komise ocitá pod tlakem. Například Jiří Nádoba v komentáři na serveru iHned.cz napsal, že komise se může snadno stát jen orgánem na okrasu, protože útlum uhlí je v praktické rovině zatím jen prázdný pojem. Pokud prý budou politici čekat rok a půl na to, co jim ohledně uhlí poradí expertní komise, můžou se také dočkat zjištění, že měli zakročit už touto dobou – a že praktické kroky budou mnohem těžší.

Jenže jaké kroky, a jaké budou jejich důsledky? To jsou právě otázky, na které by měla dát odpověď odborná diskuse v komisi. Proto byla zřízena. Rétorika zastánců boje proti klimatickým změnám je velmi naléhavá. Neustále opakují, doslova křičí, že je nutné jednat radikálně a rychle, nejlépe okamžitě. Jenže léty prověřené přísloví praví: dvakrát měř, jednou řež. A v energetice to platí dvojnásob. V Německu už to díky problémům Energiewende vědí velmi dobře, a nám by snad jeden solární boom, na který doplácíme desítky miliard, jako poučení taky snad mohl stačit.

Mohlo by vás zajímat:
TOP 10 největších těžebních bestií
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
V garáži tento stroj neopravíte