Doba čtení:1 m, 12 s
Ilustrační foto: iUHLI

Stejně jako je sledován cenový index spotřebních cen, mají i výrobci svůj cenový index. Je sestavován z průzkumu cen sjednaných mezi dodavatelem a odběratelem v Česku (bez DPH a spotřební daně, nákladů na dopravu k zákazníkovi a nákladů s ní spojených).

Poslední, srpnová čísla Českého statistického úřadu, mapující tuzemský cenový vývoj všech průmyslových výrobků, ukázala, že ceny poměrně rychle směřují vzhůru již třetí měsíc v řadě, viz graf níže.

Zdroj: ČSÚ

Nebylo by tomu tak, kdyby nebylo energetických surovin a energetiky. Zatímco průmyslové ceny jako celek rostly v posledních třech měsících meziročním tempem lehce nad tři procenta, ceny v sektoru těžby energetických surovin a produktů posilují o cca 9%. Více se tak platí například za koks a rafinované ropné produkty.

Čtěte také:
Úspory přinesou zvýšení spotřeby
Česko stojí na energetické křižovatce

To je dobrá zpráva pro příslušné výrobce a těžaře, včetně OKD, kteří mohou počítat s letošním růstem tržeb a zisků. Jen je třeba počítat, že taková situace nemusí trvat dlouho, když ekonomové při pohled na zmíněný graf v kombinaci s dalšími makroekonomickými veličinami upozorňují, že česká ekonomika se ocitá na hranici své výkonnosti. Proto je asi třeba právě nyní rychle investovat, splácet dluhy a vytvářet finanční polštář na horší časy.

Mohlo by vás zajímat:
Japonci začali těžit na mořském dně
Ve Švýcarsku vyvíjejí elektrogiganta
Podkrušnohorské muzeum opravilo parní těžní stroj