Doba čtení:1 m, 51 s
Ilustrační foto: Imagio.cz

Svitavská společnost Energo-Pro jedná o prodeji svých gruzínských aktiv v hodnotě několika miliard korun. Firmě patří 15 vodních elektráren, jeden paroplynový zdroj a distribuční soustava s 900 tisíci zákazníky. Hospodářským novinám informaci potvrdil jeden ze spolumajitelů firmy Jiří Krušina.

Podle ruského tisku jsou důvodem odchodu firmy, za jejíž gruzínské zájmy letos lobboval i ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD), neshody s místními úřady, které prý odmítají zvýšit ceny elektřiny pro koncové zákazníky tak, jak to firma požaduje.

To ale Krušina odmítá. „O prodeji svých aktiv uvažujeme zhruba od počátku roku, ale rozhodně to není kvůli sporu s tamním regulátorem. Naopak. Regulátor zhruba před měsícem nastavil v rámci nového vyměřovacího období pravidla, která jsou standardní,“ dodal. Zmínil, že nyní se gruzínský systém více blíží pravidlům typickým pro země EU.

Proces prodeje prý stále běží, uskutečnila se jednání s několika zájemci, ale rozuzlení lze čekat až za několik měsíců. Cenu nabízených aktiv odmítl Krušina komentovat s odkazem na to, že licitace zatím neskončila.

Čtěte také: Turci sází ve velkém na uhlí

Gruzínská vláda voličům před parlamentními volbami v roce 2012 slíbila podstatně snížit ceny energií. Kabinet premiéra Irakli Garibašviliho se prý teď bojí opakování několik týdnů starých událostí v Arménii, kde rozhodnutí o razantním zvýšení cen elektřiny vedlo k masovým protivládním demonstracím. Jerevan nakonec ustoupil a cenový rozdíl pokryje ze státního rozpočtu. Gruzínská vláda usiluje o to, aby dopad zdražení na běžnou populaci byl co nejméně bolestivý. Pěti procentům nejchudších bude proud dotovat, což státní pokladnu přijde v přepočtu na 200 milionů korun.

Energo-Pro vstoupila na gruzínský trh v roce 2007. Tehdy vyhrála privatizační tendr za 312 milionů dolarů (dnes 7,5 miliardy korun) a získala tak několik hydroelektráren a distribuční firmu. Postupně svoji přítomnost v zemi navyšovala, pořizovala další hydroelektrárny a v roce 2010 za zhruba miliardu dokoupila paroplynový blok v Tbilisi. Patnáct vodních zdrojů spolu s paroplynovým disponuje celkovým výkonem 585 megawatt.

Kromě Gruzie a Česka působí Energo-Pro také v Bulharsku, Turecku a na Slovinsku. Majiteli firmy jsou Jaromír Tesař a Jiří Krušina.

Mohlo by vás zajímat:
Rusové otevřeli největší povrchový lom
Topolánek: Zdroje jsou, chybí ochota spolupracovat
Evropská komise obviní Gazprom