ERÚ snížení podpory teplárnám věcně nezdůvodnil

„Co se odehrává uvnitř ERÚ, o tom nechci spekulovat,“ říká ředitel Teplárenského sdružení Martin Hájek. Foto: iUHLI

Energetický regulační úřad (ERÚ) ve vydaném cenovém rozhodnutí vrátil podporu kombinované výroby elektřiny a tepla (KVET) pro rok 2020 na úroveň před vydáním mimořádného cenového rozhodnutí ERÚ z prosince minulého roku. Podle ředitele Teplárenského sdružení Martina Hájka se tento krok projeví zvýšením cen tepla. Řada tepláren si totiž nemůže dovolit výpadek příjmů.

Co konkrétně Teplárenskému sdružení vadí na rozhodnutí ERÚ?

Samozřejmě nám vadí, že se podpora elektřiny z KVET ve výrobnách nad pět megawatt oproti letošku podstatně snižuje, ačkoliv právě zvýšením této podpory bylo argumentováno pro zvýšení státní dotace na podporované zdroje energie na příští rok. Vláda schválila nařízení a potřebné prostředky ze státního rozpočtu vyčlenila, načež ERÚ podporu o miliardu snížil. Ještě v meziresortním připomínkovém řízení k návrhu nařízení tvrdil, že mu nestačí 900 milionů a potřebuje 946. Druhá věc je, jak to snížení podpory ERÚ zdůvodnil. Všechny důvody jsou pouze v rovině dojmů a emocí, žádné skutečné věcné legislativní ani analytické zdůvodnění tam není.

Čtěte také:
Česku hrozí nedostatek elektřiny
Letecké dopravy se boj proti CO2 netýká?

Máte pro krok ERÚ nějaké vysvětlení?

Je velmi nešťastné, že k obměně rady dochází v srpnu. Noví radní pak mají velmi málo času, aby se ve složité problematice zorientovali před tím, než mají v září vydat cenové rozhodnutí k podporovaným zdrojům energie. V tomto případě s námi však Rada ERÚ před vydáním cenového rozhodnutí jednat odmítla, oproti loňskému roku neproběhlo ani veřejné konferenční vypořádání připomínek k návrhu cenového rozhodnutí. Co se odehrává uvnitř ERÚ, o tom nechci spekulovat.

Můžete odhadnout, co udělá rozhodnutí ERÚ s cenami tepla? O kolik se zvýší jeho cena?

To zatím nevíme, ale dopad tam určitě bude. Řada tepláren je na hraně červených čísel a další výpadek tržeb si prostě nemohou dovolit. Pokud teď dostanou méně peněz za elektřinu, nezbyde jim, než zdražit teplo. Další teplárny budou muset kombinovanou výrobu elektřiny a tepla omezit a to se projeví tím, že se více stálých nákladů rozpočte do tepla.

Co budete na schůzce 4. října zástupcům ERÚ navrhovat?

To nebudeme dopředu vzkazovat přes média.

Pokud při jednání neuspějete, pokusíte se rozhodnutí zvrátit nějakým jiným způsobem?

To teď nechci předjímat.

Mohlo by vás zajímat:
TOP 10 největších uhelných dolů
TOP 10 navždy bohatých
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu