Evropské environmentální šílenství pokračuje

„Čím dražší a těžší to pro firmy v EU bude, tím lépe“. Je možné, že se takovým heslem řídí Evropská komise? Jinak si totiž lze jen těžko vysvětlit její nápady, jako je například zákaz olova ve střelách a olověných broků. Zastaví ji a další euroinstituce něco?

Nad rtutí v teploměrech už EU vyhrála. Nad uhlím je odhodlána vyhrát co nejdřív. A porazí i jádro. Zakáže a zruší automobily se spalovacími motory. Zatočí nakonec jistě i s plynem, možná i s pálením dřeva. Před tím ale musí zarazit olověné broky a rybářská olůvka! (článek zde)

Čtěte také:
Proč nemůže energetika fungovat jen na OZE?
Světové emise rostou, OZE navzdory

Je to fakt. Jedním ze zásadních kroků k čistému životnímu prostředí v Evropě je zákaz olověných loveckých broků a olověných střel, tedy „kulek“ v pistolích, puškách i samopalech. To by znamenalo nahradit jej jiným kovem, například bizmutem, mědí, ocelí, nebo wolframem, jak radí Evropská agentura pro chemické látky (ECHA), jež návrh Komisi předložila. Háček je ovšem v tom, že taková munice má jiné vlastnosti a je dražší, než ta olověná. Kromě sportovních střelců a myslivců by se zákaz týkal i policií. A rybářů, kteří by se museli vzdát svých olůvek, protože se jim občas utrhnou.

Olovo, které po vystřelení zůstává v přírodě, přitom i podle ECHA škodí pouze tím, že jej můžou vodní ptáci spolknout spolu s kamínky, které polykají kvůli trávení. To jim přivodí otravu a smrt. Ovšem kvůli tomu už se nesmí olověnými broky střílet v mokřadech, kde je toto nebezpečí největší. Ostatně, otrava olovem u ptáků se prý například v tuzemsku nikdy neprokázala. Nicméně takové argumenty zřejmě „osvícencům“ v Bruselu nebudou stačit, jak tomu nasvědčuje i interpelace poslankyně Jany Černochové (zde).

Střelci a policisté tak možná budou střílet něčím, čím střílet nechtějí (např. ocelové střely se více a nebezpečněji odrážejí, wolframové mají větší průraznost) a co je každopádně podstatně dražší. A budou tím střílet i na střelnicích, kde se jaksi vodní ptáci nevyskytují… Zbrojovky zase budou vyrábět něco, co mimo EU prakticky nemají šanci prodat a vnitřní evropský trh se navíc bruselští fanatičtí pacifisté snaží omezovat. Z obchodního hlediska mizérie! Ale jde přeci o životní prostředí, tak co! To zvládneme… Stejně jako všechno, co si na nás a na naši kapsu v Bruselu někdo vymyslí. Ve jménu životního prostředí.

Jenže tohle tažení novodobých jezuitů, misionářů environmentalistické víry, se prodražuje čím dál víc, jakkoli jsou jeho výsledky v Evropě stále jen rozpačité (například zde). A globálně nulové. Peníze, které to polyká, však už začaly chybět. Domácnostem v Německu, firmám po Evropě (ty německé si už troufly se ozvat), členským zemím EU. A další miliardy eur – se stále pochybnými výsledky – to ještě bude stát.

Už nyní se firmy obávají, že kvůli environmentalistickému zanícení EU ztratí konkurenceschopnost. A francouzská střední třída se obává o svůj životní standard a vyšla proto do pařížských ulic. Tamní „Hnutí žlutých vest“ začalo své protesty právě kvůli nové ekologické dani uvalené na naftu (článek zde). Co všechno se ještě musí stát, aby (neoblíbení) evropští vládcové uznali realitu? Aby začali o snižování emisí a vůbec lepší životní prostředí usilovat podle reálných možností fyziky a dalších věd a možností rozpočtů, které mají efektivně spravovat?

Mohlo by vás zajímat:
V Brazílii nalezli obří smaragd za 10 miliard korun
Služební auto obra Koloděje
Jsme fosilní civilizace. A ještě dlouho jí budeme