Hornické odbory tlačí na poslance kvůli důchodům

Doba čtení:1 m, 59 s
Foto: www.odbory-sho.cz

Foto: www.odbory-sho.cz

Vláda v listopadu i přes výhrady ministra financí Andreje Babiše (ANO) schválila předčasné důchody pro horníky. Návrh zákona, podle kterého horníci budou moci jít do penze o pět let dříve, musí ale ještě schválit parlament. Odboráři vyzvali poslance, aby tak učinili co nejdříve.

Vyzýváme všechny poslance parlamentu České republiky k neprodlenému řešení hornických důchodů u zaměstnanců, kteří začali pracovat v dole po roce 1992. Připomínáme, že ve smyslu odchodu horníků do důchodu jsme bohužel raritou v celé Evropě. Věříme, že převezmete plnou odpovědnost vůči horníkům, Vaším spoluobčanům a voličům a že podpoříte návrh vlády, který bude projednáván v parlamentu,“ píše se v prohlášení, pod nějž se podepsali šéfové hornických odborů v čele s předsedou Jaromírem Pytlíkem.

Čtěte také:
Hornické důchody jsou po boji schváleny
Babiš nechce platit horníkům dřívější důchody

Podle novely zákona o důchodovém pojištění, kterou předložila ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová, by horníci měli do řádného důchodu chodit v necelých 58 letech a do předčasné penze, která je možná až tři roky před termínem, by mohli nastupovat ani ne v 55 letech. Dřívější penze by se měla týkat horníků, kteří odpracovali 3 300 směn v dole, v případě uranových dolů 2 200 směn v dole. Nová pravidla, pokud je schválí také parlament, by měla platit od října letošního roku.

Ve sněmovně však nejspíš čeká novelu ještě trnitý boj. Rezervovaně se k ní totiž staví hnutí ANO, zejména pak jeho předseda, ministr financí Babiš, podle nějž by se na financování nákladů předčasných důchodů neměl podílet jen stát, ale také zaměstnavatel. Babiš v této souvislosti opakovaně jmenoval miliardáře Zdeňka Bakalu, který na firmě OKD vydělal desítky miliard korun, ale nyní, když se firma potácí nad propastí, se z ní stáhl do ústraní.

Ti lidé si to zaslouží! Práce horníků patří k nejnáročnějším profesím.

Zástupci ČSSD a lidovců však nechtějí držet horníky ve sporu s Bakalou jako rukojmí. Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) si horníci předčasný důchod zaslouží. „Jsem rád, že vláda schválila předčasné důchody pro horníky z hlubinných dolů. Ti lidé si to zaslouží! Práce horníků patří k nejnáročnějším profesím a tito lidé se často potýkají se zdravotními následky. Jde o výrazné solidární opatření,“ uvedl v listopadu po rozhodnutí vlády premiér.

Mohlo by vás zajímat:
Bakala: Žralok pravdy a lásky
O uhlí se často lže
Další krok k těžbě ve vesmíru