Doba čtení:2 m, 15 s
Na jihlavský havířský průvod upozorňuje výstava, která začala 7. června v Muzeu Vysočiny Jihlava. Foto. wikipedia.org

Na 23. setkání hornických měst a obcí ČR, které bude od 21. do 23. června hostit Jihlava, přijede asi 600 členů 70 hornických spolků z Česka i zahraničí.

Setkání bude součástí letošního Havíření, které nabídne několik velkolepých průvodů. Kráčet v něm budou kostýmované postavy typické pro jihlavský průvod i členové hornických spolků z dalších měst z Česka, Slovenska, Maďarska a Polska. Novinářům to řekl Milan Kolář ze spolku Jihlavský havířský průvod.

Čtěte také:
V Kutné Hoře objevili středověký důlní stroj
Uhelné sklady se změnily k nepoznání

První průvod projde setmělým městem v pátek 21. června, druhý o den později dopoledne. Průvod bude také součástí pouti ke svatému Jánu v neděli 23. června. Průvody v pátek a sobotu budou směřovat z Masarykova náměstí přes ulici Jana Masaryka na nádvoří jihlavského pivovaru. Dějištěm kulturního programu budou také Smetanovy sady, ve kterých by se podle organizátorů mohlo Havíření snadno proměnit ve velký piknik. Pódium bude i na Masarykově náměstí a v Parku Gustava Mahlera. Program třídenního Havíření nabídne desítky koncertů, divadel nebo výstav.

Na jihlavský havířský průvod upozorňuje výstava, která začala 7. června v Muzeu Vysočiny Jihlava. Ukazuje 22 originálních kostýmů, ve kterých lidé v průvodu chodili. Oděvy symbolizují typy postav, které v průvodu kráčely v roce 1899, kdy jeho upadající slávu obnovil Johann Haupt, majitel fotoateliéru a historik. Dnes se podle Koláře počet postav výrazně rozrostl, aby stačil zájmu všech, kteří chtějí v průvodu jít.

V průvodu kráčejí asi dvě stovky dětí. Poprvé bude součástí v kostýmu rýžaře i desetiletá Barborka. Jak ČTK při zkoušce kostýmů řekla její matka, s organizátory průvodu si účast domluvila přímo na výstavě, přála si ho zúčastnit už několik let.

Průvod odkazující na hornickou minulost města je na seznamu nejvýznamnějších projevů tradiční lidové kultury na Vysočině. Byl součástí oslav 1000. výročí domnělého založení Jihlavy v roce 1799. Po sto letech ale zvyk kostýmovaného průvodu zakončeného mší v kostelíku sv. Jana Křtitele upadal. Renesanci prožil v roce 1899 a až do druhé světové války byl pevnou součástí kulturního dění ve městě. V roce 1944 procházel Jihlavou havířský průvod na dlouhou dobu naposledy. Konal se výjimečně na konci 50. a v 60. letech 20. století při oslavách Dne horníků. Jeho moderní etapa se začala psát v roce 1999, kdy ho obnovil spolek Jihlavský havířský průvod. Od té doby se koná pravidelně. Letos je znovu spojený se setkáním hornických města a obcí ČR, které už Jihlava hostila v roce 2009.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
Běloruský gigant Belaz 75710

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa