Doba čtení:1 m, 15 s
Zákon se mezi předkládající vládou a sněmovnou pohybuje již od roku 2018. Foto: wikipedia.org Ervin Pospíšil

Zákon o odpadech, o zákon o nouzových zásobách ropy, horní zákon a zákon o urychlení dopravní, vodní a energetické infrastruktury a infrastruktury elektronických komunikací – to jsou jen čtyři z bodů, které dnes čekají na Hospodářský výbor sněmovny.

Dnes bude minimálně 12 hodin zasedat sněmovní Hospodářský výbor. Na pořad jeho jednání se odpoledne dostane i novela horního zákona, tedy zákona o ochraně a využití nerostného bohatství. Mimochodem, z celého oficiálního názvu zákona nejlépe vysvítá, že se zákon zabývá všemi nerosty a jejich těžbou. Nejde v něm tedy jen o těžbu uhlí a kolik za ni stát inkasuje, ale úplně stejně v něm jde o těžbu štěrkopísků nebo vápence. Výbor si na jednání o novele vyhradil hodinu.

Čtěte také:
Uhelná komise připraví 3 cesty útlumu
Emise z energetiky klesají, z dopravy naopak rostou

Zákon se mezi předkládající vládou a sněmovnou pohybuje již od roku 2018. Pokud dojde ke shodě o termínu převodu prostředků těžebních společností na sanace a rekultivace na vázané účty, mohlo by se novelu podařit schválit ještě letos.

Vláda loni v červnu schválila zkrácení termínu pro všechny druhy uhlí a některé další nerosty do 30. června 2022, pro ostatní těžební společnosti do 30. června 2025. Několik poslanců však předložilo pozměňovací návrhy, ve kterých žádají posun termínu stanoveného vládou. Předkládané návrhy v různých variacích zmiňují posun na rok 2025, 2027, 2035 či úplné zrušení termínu.