Hubáčková dál tlačí na konec uhlí. O náhradě mlží

Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková má jasno, že uhlí musí rychle skončit. Ptát se na jeho náhradu je však prý předčasné. Foto: wikipedia.org

Podle ministryně životního prostředí Anny Hubáčkové (KDU-ČSL) není ani v současné mimořádné situaci návrat k uhlí, byť dočasný, správná cesta. O jeho náhradě však nechce konkrétně mluvit. Česko by prý mohlo plyn brát od sousedů i z bioplynových stanic, kde se získává plyn při rozkladu rostlinného materiálu od zemědělců.

 „Původně jsme řešili jen odpoutání od uhlí, nyní k tomu přibyl i ruský plyn. Není ale nad čím váhat, směr je jasný. Fosilních paliv se chceme zbavit,“ řekla Hubáčková v rozhovoru pro Hospodářské noviny.

Kdybyste se mě zeptali před ukrajinskou krizí, tak bych už tehdy řekla, že by to mělo být ještě dříve a náš resort byl na příklon k obnovitelným zdrojům energie připravený. Měli jsme vyjednanou podporu plynu a rozhodně jsme si byli jistější než dnes. Nyní musíme přehodnotit, jak se k cíli dostat. Nicméně rok 2033 je jasný, platí, nic na něm neměníme. Jak se ale vyvine dál situace, ve které už budeme nahrazovat nejen uhlí, ale i ruský plyn, je problém, který nyní musíme zvážit a řešit. Byli bychom i rádi, kdyby byl nakonec ústup od uhlí ještě rychlejší, ale to je nyní těžké předpovídat,“ uvedla ministryně.

Vláda chystá energetickou strategii na příští zimu

Kvůli odpoutání se od ruského plynu se objevily i úvahy o prodloužení těžby uhlí. Že by uhlí dočasně výpadek plynu alespoň částečně nahradilo. Těžaři nabídli prodloužení těžby. To však Hubáčková odmítá.

Ano, nabízí prodloužení těžby. Z hlediska ochrany kvality ovzduší a boje s klimatickými změnami, které způsobují především emise vzniklé pálením fosilních paliv, to ale není možné,“ tvrdí Hubáčková, podle níž lze ruský plyn nahradit.

Jako Česko jsme dojednávali, aby uhlí mohlo být nahrazeno nejen obnovitelnými zdroji, ale na přechodnou dobu i plynem. To Evropská komise schválila, počítáme s tím, máme i schválené projekty tepláren, které uhlí nahrazují plynem. Ale nyní stojíme před otázkou, odkud ho dovezeme. Jedna z možností je jeho část získat u nás doma z bioplynových stanic. Jsou technologie, které ho umí vyčistit tak, aby byl do sítě použitelný. Zbytek musíme koupit jinde než v Rusku a dovézt. Bude to zřejmě zčásti zkapalněný plyn dovezený Německu, zčásti ho budeme získávat z Rakouska nebo Polska. To je věc, kterou musíme v příštím roce či dvou vyřešit,“ uvedla ministryně.

Je smutné, jak katastrofálně čeští politici energetice nerozumí

Přesné náklady neznám, je předčasné formulovat jasnou a přesnou vizi

Ta přitom přiznala, že žádné výpočty, zda bude zdrojů dostatek, nebo jaké budou náklady, neexistují.

Je to zatím jen v zárodku, víme, že taková možnost existuje, technologie jsou. Jsou úpravny, jež umí bioplyn vyčistit, a také technologie, které ho umí vtlačit do plynového potrubí. Mohly by se pro takové řešení rozhodnout se zemědělci i obce, mít takzvanou komunitní energetiku. Pak mohou využít i kombinaci – bioplynka, fotovoltaika, tepelná čerpadla – nemusí být závislí na jednom zdroji. Přesné náklady sama neznám,“ přiznala Hubáčková, která nechce odpovídat ani na otázku, jaké zdroje mají uhlí nahradit.

„Ptáte se příliš brzy. Jisté ale je, že našimi hlavními pilíři zůstanou jádro a obnovitelné zdroje. Klíčové je také snížení energetické náročnosti skoro všeho. Od veřejných budov, rodinných a bytových domů až po průmysl. Kdo si může vybudovat fotovoltaiku, měl by tak udělat, aby snížil svoji spotřebu anebo si úplně vystačil sám. Už nyní je to u rodinných domů možné včetně ukládání energie do baterií. Podporujeme i tepelná čerpadla. Takže se tři zásadní pilíře rýsují – snížit energetickou náročnost včetně průmyslu, co nejvíce zapojit obnovitelné zdroje, k tomu jádro a zůstává i plyn, pro který ale musíme najít jiného dodavatele. Zejména kvůli plynu je nyní předčasné formulovat jasnou a přesnou vizi,“ zněla odpověď ministryně Hubáčkové.