Investoři tlačí na cementáře kvůli klimatu

Globální investoři tlačí na firmy, že pokud nebudou směřovat k uhlíkové neutralitě, ztratí přístup ke kapitálu. Foto: pixabay.com

Skupina globálních investorů spravující aktiva v hodnotě 2 bilionů dolarů vyslala varování největším světovým výrobců cementu. Investoři chtějí, aby došlo k omezení emisí při výrobě cementu, nebo k ukončení provozu cementáren.

Výroba cementu, která využívá obrovské množství tepla a energie, je odpovědná za 7 procent emisí oxidu uhličitého vytvořeného člověkem. Pokud by cementářský průmysl byl zemí, byl by v žebříčku světových znečišťovatelů na třetím místě za Spojenými státy americkými a Čínou.

Čtěte také:
EU musí o boji s CO2 přesvědčit svět
Zimbabwe chce zásadně zvýšit vývoz uhlí

„Odvětví cementu musí dramaticky snížit příspěvek, kterým přispívá ke změně klimatu. Zpoždění nebo vyhnutí se této výzvě není možné,“ uvedla Stephanie Pfeiferová, generální ředitelka Institutional Investors Group on Climate Change and Climate Action 100+ (IIGCC). „Toto je v konečném důsledku pro toto odvětví kritická záležitost.

Globální investoři jsou stále aktivnější a nutí společnosti k tomu, aby podnikly smysluplné kroky v boji proti změně klimatu. Dříve se zaměřily na ropné a plynárenské společnosti. Poslední výzva k akci se zaměřuje na čtyři významné společnosti v oblasti stavebních materiálů se sídlem v Evropě: CRH, Lafarge Holcim, Heidelberg Cement a Saint-Gobain. Investoři chtějí, aby se výrobci cementu zavázali být do roku 2050 uhlíkově neutrální. Žádají také zvýšení jejich transparentnosti a zpřísnění kontrol dopadů jejich činnosti na změnu klimatu.

Společnosti, které se rychle nezmění, podle investorů riskují ztrátu přístupu ke kapitálu. „Výrobci cementu musí projít hlubokou transformací a v krátkodobém až střednědobém horizontu odstranit bariéry, které brání dekarbonizaci“, řekl Pfeiferová., generální ředitel IIGCC.

Podle Mezinárodní energetické agentury bude ale vzhledem ke zvyšující se světové poptávce po materiálu snížení emisí CO2 z výroby cementu velmi obtížné. Očekává se totiž, že snížená poptávka z Číny bude kompenzována expanzí na dalších trzích.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Liebherr – vzpoura strojů
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech