Doba čtení:2 m, 26 s

Společnost OKD hospodaří se ztrátami od roku 2013 a ani vloni tomu nebylo jinak, ztráta byla ovšem o dost menší.

Podle informací zveřejněných v poslední Zprávě insolvenčního správce o stavu řízení ze začátku letošního dubna činila loňská čistá ztráta společnosti OKD 1,15 miliardy korun. Je to podstatně méně v porovnání s téměř sedmi miliardami ztrát v roce 2015 a výsledek vyznívá ještě lépe, podíváme-li se do historie o něco hlouběji, jak je uvedeno v grafu níže. Z informací, které předběžná data o roku 201 doplňují, stojí za to uvést alespoň tři postřehy, či úvahy.

Čtěte také:
Krúpa chystá ve Švýcarsku demonstraci horníků OKD
Louda odhalil Bakalova muže v OKD

Jak došlo ke zlepšení?

Došlo za poklesu objemu těžby pod 7 milionu tun. Během roku bylo zaznamenáno určité zlepšení cen prodávaného uhlí, zejména v závěru roku. Podstatný zůstával boj s náklady, které jsou v mnohém stále více fixními než variabilními.

Náklady na jednu vytěženou tunu uhlí se zatím jen výjimečně podařilo stlačit pod úroveň výnosů na jednu tunu, což by měl být ten správný stav.

Díky insolvenčnímu řízení byla společnost odstřižena od před insolvenčních závazků, a to pomáhá k tomu, že likvidita společnosti se zdá být poměrně uspokojivá a společnost je plus mínus schopna splácet krátkodobé závazky. To by mělo být dobrou zprávou zejména pro všechny dodavatele společnosti. Nicméně bez vnější finanční pomoci se OKD zatím neobejde.

Jak by to vypadalo bez Paskova?

Odhady ve zmíněné zprávě ukazují, že na úrovni jádrové provozní ztráty EBITDA roku 2016, která byla 411 milionů korun, představoval efekt Paskova více jak 95 procent. Jinými slovy bez Paskova by ztráta EBITDA byla v roce 2016 jen cca 20,5 milionu korun.

My k tomu doplňme, že objem těžby by bez Paskova vloni zeštíhlel asi na 6,57 mil tun ze 6,72 mil tun skutečně vytěženého uhlí.

Čistou ztrátu bez Paskova bychom odhadli maximálně na 830 milionů korun namísto skutečně vykazované 1,15 miliardy korun.

Jaký může být rok 2017?

V tomto ohledu dává Zpráva zatím jen indikaci, že rychlý nárůst cen uhlí v posledních měsících roku 2016 považuje zatím za dočasný a očekává v průběhu roku letošního nějakou korekci. Více nepraví. Přesto zkusme učinit nějaký odhad sami.

Dá se asi očekávat další pokles objemu těžby minimálně z důvodu uzavření Paskova; objem těžby v roce 2017 by tak mohlo být někde mezi 6,0 až 6,5 mil tun.

S jádrovým ziskem EBITDA, tedy s provozním ziskem ještě před zahrnutím odpisů, přecenění majetku, daní a finančních nákladů, by to mohlo být lepší. Bez negativní nákladové zátěže Paskova bychom mohli vidět již provozní zisk, snad v desítkách milionů korun.

Čistý výsledek hospodaření zůstane asi ještě ztrátou, ale mohla by se pohybovat pouze v nízkých jednotkách stovek milionů korun. V příznivém případě by společnost mohla hospodařit s vyrovnaným výsledkem v roce 2018.

Mohlo by vás zajímat:
TOP 10 největších uhelných dolů
TOP 10 navždy bohatých
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu