Kampaň záškoláků je postavena na neznalosti

Podle jaderného fyzika Vladimíra Wagnera mají ekologické kampaně tendenci sklouzávat ke stále výhrůžnějším, děsivějším, emotivnějším a nesmyslnějším proklamacím. Foto: iUHLI

V posledních měsících se stalo fenoménem hnutí studentů a žáků, kteří následují mladou švédskou aktivistku Gretu Thunbergovou a místo do školy chodí demonstrovat za rychlejší snížení emisí.  Kritickým pohledem se na něj na serveru ekolist.cz podíval jaderný fyzik Vladimír Wagner.

„Je mi jasné, že mladí lidé mají právo na netrpělivost, chuť k rychlé přímé akci a revoltu proti rodičům a establishmentu. A také nemusí ukazovat konkrétní vypracované řešení problému, proti kterému revoltují. Měli by však mít alespoň trochu snahu o znalost v problematice, ke které se vyjadřují. Pokud je však tato revolta založena na jejich neznalosti a nesprávných či dokonce lživých informacích, které si neuvědomují, mohou být její výsledky velice kontraproduktivní,“ napsal Wagner, podle nějž se klimatickým změnám způsobeným člověkem přisuzuje každá odchylka od průměrného dlouhodobého průběhu počasí. Věští se pak stále rychlejší příchod ekologických katastrof a kolapsu. Problém je, že podobné kampaně mají tendenci sklouzávat ke stále výhrůžnějším, děsivějším, emotivnějším a nesmyslnějším proklamacím, které pak stále více citlivé jedince ovlivňují.

Čtěte také:
Nováková: Výstavbu jádra zaplatí spotřebitelé
BIS varovala Babiše před Rosatomem

Nejen Tomáš Jungwirth v článku v Deníku Referendum vidí hlavní pozitivum a sílu kampaně Grety Thunbergové v tom, že se zaměřuje na vyvolání paniky a vše pojímá jako boj o život, který opravňuje válečná opatření. Za další její výhodu považují to, že u ní nikdo nemůže očekávat návrh řešení, ale pouze svaté zanícení. Taková kampaň však na druhé straně jen velmi těžko může vést k návrhu racionálního řešení daného problému a už vůbec ne k jeho realizaci. A velmi často pak vede k úplně opačným výsledkům, než aktivisté chtěli,“ uvedl Wagner.

V případě současné kampaně vzniká podle Wagnera i další obrovský paradox. Po Švédsku je jednou z nejvíc zapojených mládež z Německa. „Německo ovšem do situace, kdy je jeho elektroenergetika jedním z největších producentů CO2 v Evropě, přivedla podobná kampaň stejně odhodlaných mladých aktivistů pod stejnými zelenými prapory proti jaderné energetice. Ta způsobila, že na rozdíl od Francie, která už téměř nemá produkci elektřiny z uhlí a velmi nízkou produkci z plynu, bude mít Německo uhelnou produkci nejspíše do roku 2038. A i poté uhlí nahradí dominantně plyn, který zajistí emise skleníkových plynů v německé elektroenergetice nejméně do roku 2050. Což z hlediska produkce skleníkových plynů není zrovna velká výhra. Při spalování sice plyn produkuje zhruba polovinu CO2 oproti uhlí, ale při těžbě plynu se uvolňuje značné množství metanu, který má ještě daleko větší skleníkové dopady,“ vysvětlil jaderný fyzik a dodal, že pokud by to tak demonstrující němečtí studenti mysleli s rychlým snížením emisí skleníkových plynů vážně, tak demonstrují před jadernými elektrárnami v Bavorsku proti jejich zavření a za využití celé jejich životnosti. Případně za opětné otevření těch již zavřených, pokud je to technicky možné. A ti naši by demonstrovali za co nejrychlejší výstavbu nových jaderných bloků.

To by byl nejspíše první racionální a smysluplný krok v případě, že je opravdu nutné do dvanácti let radikálně omezit emise CO2, jak zdůrazňují aktivisté, a Německo či Česko má k tomu přispět. Ovšem efektivní postup těžko vzejde z emotivní kampaně postavené na neznalosti a představách vzdálených od reality,“ uzavřel Vladimír Wagner.

Mohlo by vás zajímat:
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
Parkovací asistent bude i pro důlní obry
Prašnost v lomu snižuje i mlžná stěna