Kolik studentů vede boj za klima?

Situace na Karlově univerzitě do značné míry ukazuje, jaký je skutečný postoj veřejnosti k požadavkům klimatických aktivistů. A jak velká je role aktivistických médií hlavního proudu.

Studenti Karlovy univerzity jsou pro klimatickou stávku i proti ní. Jedni okupují prostor na rektorátu, druzí proti nim sepisují petici. Těch prvních je asi 20, a to i včetně studentů z jiných škol. Mimo jiné chtějí, aby odstoupil rektor Zima, protože bere klimatickou situaci na lehkou váhu. Těch druhých bylo v pondělí brzy odpoledne pod peticí za ukončení akce oné dvacítky podepsaných 115. Petice mimo jiné žádá, aby stávkující ukončili blokádu a „celou věc začali řešit konstruktivně, nekonfliktně a demokraticky“ (článek zde). Což je to, co zatím všem studentským klimatickým aktivitám chybělo. A chybí jim bohužel stále. Jinak by těžko mohli žádat demisi rektora kvůli tomu, že otázky klimatu bere málo vážně. Naopak stávkující studentstvo rozšířilo své požadavky o krajně levicovou rétoriku.

Čtěte také:
Hnutí proti vyhynutí je upřímnější, než Greta
Podle vědců může za klimatické změny úbytek vegetace

Výchozí situaci tedy známe a můžeme si ji shrnout do skóre 20:115, jež je zcela jednoznačné. Dvacet lidí se chová nevybíravě, obtěžuje ostatní, ukončení své akce podmiňuje nesmyslnými požadavky (jak úsilí o zastavení oteplování pomůže změna rektora UK?) a proti nim více než stovka lidí, kteří poklidně podepisují petici, jež žádá, aby se ta dvacítka začala chovat rozumně. Kdo ovšem získal většinu mediálního prostoru? Jednoznačně stávkující partička, o jejíchž požadavcích pravidelně referují média hlavního proudu.

Jde přitom o pouhých 20 lidí! Dvacet lidí, kteří ještě záměrně používají hrubě zavádějící název „Univerzity za klima“. Nejspíš proto, že svého kulatého, ale stále zanedbatelného počtu, dosáhli jen díky doplnění o studenty z jiných univerzit…

Na místě jsou teď dvě otázky.

První se týká šéfredaktorů: Opravdu mají média na čelných místech informovat o akci dvaceti lidí, kteří kladou požadavky, jež ani s předmětem jejich akce nesouvisí? Odpověď ano by znamenala, že příště budou na prvním místě ve zpravodajství texty třeba o akci lidí, kteří si přejí zrušit stresování psů vodítkem a náhubkem. Nebo o shromáždění lidí, kteří nesouhlasí s mediálně prosazovaným názorem na důvody oteplování počasí na planetě? Nebo o požadavcích horníků, kteří by třeba odmítali ukončení těžby uhlí…

Druhá otázka se týká všech. Opravdu si chcete nechat nalinkovat budoucnost sebe a svých dětí takovými aktivisty, jací se nyní roztahují na rektorátu UK? Nejen jimi konkrétně, ale vůbec všemi těmi „klimatickými“ aktivisty a novináři, kteří vesměs odmítají spravedlivou diskuzi o celé problematice. Tedy nejen o tom, co se s klimatem vůbec děje, ale také o tom, co má, nebo nemá smysl dělat, jestli to vůbec dokážeme dělat, za jakou cenu a jestli to vůbec má smysl. Jestli si to od nich nechcete nechat předepsat, dejte o tom vědět. Nejen politikům ve volbách.

Mohlo by vás zajímat:
Elektrotahač má spotřebu jako malé město
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
Služební auto obra Koloděje