Komatsu sází na ekologický provoz

Větší efektivitu práce zajistí upravená nabírací lopata s delším dnem a modifikovaným tvarem bočnic. Foto: komatsuamerica.com

Komatsu letos na evropském trhu představuje jednu novinku za druhou. Nejdříve firma představila osmou řadu nakladačů WA270 a W320. Další žhavou novinkou jsou hydraulická rypadla PC210NLC a PC170LC.  Jaké jsou přednosti nových strojů?

Kolové nakladače WA270-8 a W320-8 najdou svoje uplatnění na jakémkoli staveništi či v těžební lokalitě. Splňují ekologickou certifikaci EU Stage IV díky tomu, že jejich spotřeba paliva je až o 3 % nižší než u předchozích modelů. Pod kapotou strojů najdete motory o síle 111 kW (model WA270-8) a 127 kW (model WA320-8). Samozřejmě nechybí filtr pevných částic. Kromě toho je zde systém SCR (Selective Catalytic Reduction), který umí snížit emise NOx až o 80 %. Technologie dále využívají funkci automatického vypnutí při nečinnosti, což zabraňuje zbytečnému plýtvání palivem. Větší efektivitu práce zajistí upravená nabírací lopata s delším dnem a modifikovaným tvarem bočnic. K dispozici je i nový joystick, který usnadňuje řízení nakladače.

Čtěte také:
Nové Komatsu:Pohroma pro řidiče dumperů
Severočeské doly koupí nové rypadlo za miliardy

Na ekologii a další praktické inovace vsadila firma Komatsu i v případě dalších dvou novinek, a sice hydraulických rypadel PC210NLC-11 a PC170LC. Stroj PC210NLC-11 dokáže palivo využít ještě o 15 % efektivněji než jeho předchůdce. S výkonem motoru 123 kW nabízí také o 28 % vyšší rypnou sílu. I zde stroje disponují systémem na snížení emisí NOx a automatikou umožňující vypnutí při nečinnosti. Kromě toho má řidič v kabině mnohem větší komfort včetně toho, že hladina hluku zde nepřekročí 67 dB. Bonusem je systém Komatsu EMMS (Equipment Management Monitoring Systém) pro snazší monitorování a odstraňování závad. Další z rypadel PC170LC-11 se může pochlubit volitelně instalovaným systémem KomVision, se síťovými kamerami, které z ptačí perspektivy monitorují okolí stroje pro větší bezpečnost.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Nejlepší podzemní sklápěčka na světě
Mobil ušitý horníkům na míru
VIDEO: Čínský titán na 16 kolech