Komunitní energetika by rozhýbala OZE. Opravdu?

Z ekologie už se dávno stal ideologický ekologismus. A ideologie vedou ke špatným koncům, což platí bez výjimek. Teď to odnáší energetika. Pak to odneseme všichni.

Mezi ideologií a blbostí není v konečném součtu velký rozdíl. V každém případě se velmi dobře doplňují. Ba ideologie by bez blbosti nejspíš nemohly ani existovat. Třetím do této party je pak lidská závist, která se k ideologiím a blbosti často připojuje. Jinak by komunisté již ožebračené podnikatele, živnostníky a sedláky neposílali do kriminálu za vymyšlená obvinění a nenechávali „hněv lidu“ dopadnout i na jejich děti. Proč by jinak někdo pořádal pogrom na Židy? Proč by jinak vadila svobodná debata, proč by se – třeba politickou korektností – oklešťovala svoboda slova?

Čtěte také:
Šnobr: Investice do jádra je bláznovství
Česko stojí na energetické křižovatce

Scénář je vždycky stejný: smíchá se pár rozumných, potřebných, praktických věcí s těmi nerozumnými, nepotřebnými a nepraktickými, pořádně se to promíchá a protřepe a hurá, mezi lidi. Dřív nebo později to začne fungovat. A ty pitomosti začnou nabývat vrchu. A nikdo si je nedovolí zpochybnit. To samé se stalo všemožným „zeleným“ hnutím a stranám. Což tak strašně nevadí, protože jejich konjunktura v Evropě už skončila, hlasů nedostávají mnoho. O to víc však o sobě dávají vědět jejich nátlakové skupiny, hnutí a nevládní organizace. A vliv mají v součtu větší, než když zasedali v parlamentech. Obětním beránkem je energetika.

Jednou z částí ideologického energetického mixu je také takzvaná komunitní energetika. Její idea se zvolna šíří po Evropě a jak to už u ideologií je, umně míchá rozumné a nerozumné věci. Pitomosti. Správné beze sporu je snažit se o čistší energetiku. O tom snad nepochybuje nikdo soudný. I kdyby jeho jediným důvodem bylo to, že pálit uhlí nepůjde věčně, protože se vyčerpají jeho ložiska. A svůj podíl na tom může mít i něco jako „komunitní energetika“.

Tedy to, co by bylo správnější nazvat komunální či obecní, případně lokální energetika. Protože to její podstatu vystihuje daleko lépe. Někdo tu místní elektrárnu či teplárnu musí vlastnit, což bude právní subjekt, nikoli komunita ve smyslu, v jakém ji chápou nejrůznější – pohříchu levicová – hnutí.

Mít vlastní zdroj energie je dobré, protože se tím omezuje závislost na centralizované síti. Mít vlastní zdroj je dobré i proto, že jeho energie může být pro místní za levnější peníz. Nebo proto, že za prodej energie obec zlepší své hospodaření. A když ne obec, tak místní podnikatel či podnikatelé, nějaké družstvo, či co já vím.

Ale k čemu je lokální zdroj energie, když jeho produkce je dražší, než ta centrální? Což se snadno stane, když rozpočítáte investici na nějaké rozumné období návratnosti. No, nejspíš stejně půjde o úvěr, tak splatnosti. A tady to pořád nevychází, protože ekonomicky to prostě nefunguje. Pokud se do celé věci nevloží stát a nestanoví třeba výkupní ceny, nezadotuje pořízení technologií, nebo obojí. Nebo třeba stanoví, že to co byl včera nesmysl, už dnes nesmysl není.  Což je přesně to, k čemu ekologisté tlačí vlády i veřejnost.

Taktně při tom ignorují jednu skutečnost. Co budou dělat obce, nebo klidně ty „komunity“, když nebude foukat vítr dost rychle – což se v Česku děje většinu roku? Co budou dělat, když bude málo svítit slunce, což také není řídký jev? Co když vypadne část zdrojů pro bioplynovou stanici, protože třeba místní dobytek pomře na nějakou chorobu? Štěpka (s dovolením, to je sice OZE, ale ekologické prostě její pálení není) také nemusí být k mání v okolí, nebo za příznivou cenu… Obec bude jednoduše muset začít zase odebírat z nějaké centrální sítě. Která v Česku nepojede jen na slunce a vítr, trochu doplněný plynem, jak se veřejnosti podsouvá, že by to šlo. Toho slunce a větru je v Česku zkrátka málo ať už jde o obce, nebo o celou republiku.

Tahle lokální energetika samozřejmě může „nastartovat obnovitelné zdroje“, jak tvrdí ekologisté. Když pro to stát vytvoří podmínky a začne dotovat výkup této elektřiny. Zaplatí to z daní všech, ale efekt si budou užívat jen někde a ještě budou vyprávět, jak je to skvělé, co všechno už si díky ziskům z lokální energetiky mohli dopřát…

Základní problém, jak má vypadat funkční energetika České republiky i celé Evropské unie, jakákoli lokální a ani „komunitní“ energetika nevyřeší a ani k tomu nepřispěje. Rozhodně ne v té podobě, jak se o ní nyní hovoří. Pomůže to pouze dodavatelům solárních panelů a větrných turbín a těm „komunitám“, ale celkové energetice tím přibydou jen další komplikace.

Mohlo by vás zajímat:
Elektrotahač má spotřebu jako malé město
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
Služební auto obra Koloděje