Kupujeme jen „zelenou“ energii. A co má být?

Několik velkých společností v Česku odebírá jen „zelenou“ energii. Pomáhají tím opravdu životnímu prostředí? Jsou proto opravdu lepší, než ostatní?

Svítit, topit a prát jen zelenou energií, na to by pravděpodobně klidně přistoupila většina Čechů. Dost možná většina lidí vůbec. Ovšem stejně pravděpodobně by většina lidí přistoupila na to, že po dálnici bude jezdit jen ve Ferrari s ekologicky šetrným motorem, nebo že kaviár budou jíst zásadně ze stříbra, nikoli z plastu. Nebo že budou nosit jen oblečení od Guessu, nebo džíny jen od značky Levi Strauss. Bude to však znamenat něco víc, než jen „že na to mají“?

Čtěte také:
Noskievič: Evropa se v energetice zbláznila
Kde vidí poslanci budoucnost energetiky?

Je jistě výborné, že v Česku je obchodník s elektřinou, který vykupuje jen tu z obnovitelných zdrojů (OZE). Neméně výborné je jistě i to, že některé velké firmy cíleně odebírají elektřinu z těchto zdrojů a ještě lepší je to, že se jedna banka rozhodla odebírat napříště už jen elektřinu z OZE. Každý uvidí, že je to firma ohleduplná k životnímu prostředí!  Ale ohleduplně se chovají i ty další firmy, které oznamují, že nabízejí, nebo odebírají „zelenou“ energii, ať už ji mají se zárukou, či bez ní.

(Zárukou původu z OZE totiž je vybavena elektřina ze spalování štěpky a z malých vodních elektráren, kdežto solární elektřina se prodává i bez ní. Mimochodem, pálení štěpky je pořád jen pálení, včetně emisí, byť je to pálení něčeho obnovitelného…)

Jenže, čemu halasně oznamovaným – či neoznamovaným – odběrem zelené energie firmy pomůžou? A co budou odebírající firmy dělat, když se dozvědí, že jejich dodavatel zelenou elektřinu nemá? Změní dodavatele? A ten ji doveze z Německa? A dává to smysl? Bude proto v Česku čistší vzduch? Nebo budou spíš dražší bankovní služby, nábytek či nové domy a další produkty firem, jež „jedou“ na zelenou energii?

Kdyby některá z firem myslela svůj příspěvek k ochraně ovzduší opravdu vážně, snažila by se především pochopit, jak funguje elektřina. Tedy včetně potřeby vyvažování nestabilních zdrojů, což jsou právě zdroje z OZE. Především ty solární či větrné, ale i malé vodní zdroje mají své limity.

Ovšem bez toho teoretického základu budou i nadále evropské banky chtít aktivisticky nefinancovat fosilní energetiku a pojišťovny ji nebudou chtít pojišťovat…

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků