Léto využívají k opravám

Během generálního výpadu se na velkostroji KU300/82 měnila kotevní lana nakládacího výložníku. Foto: Vršanská uhelná

Úpravna uhlí má sice v prvních třech prázdninových týdnech takzvaný generální výpad, práce v lomu ČSA, který úpravnu zásobuje uhlím, se ale nezastaví.

Na uhelných velkostrojích v lomu ČSA, které tu provozují celkem tři, bylo práce poměrně dost.  „Při generálním výpadu proběhly pololetní opravy na velkostrojích KU 300/K73 a KU300/K86, kde se měnila lana paralelogramu kabiny řidiče klapkaře, kabiny řidiče a kotevní lana nakládacího výložníku. Proběhla také výměna výsuvových vahadel a pojezdových převodových skříní.  Na velkostroji KU300/82 se měnila kotevní lana nakládacího výložníku,“ uvedl Josef Kratochvíl, vedoucí úseku povrchové těžby Severní energetické. Oprav se během prázdnin dočkaly i linky pásových dopravníků, nejnověji například linka 992, kde došlo k výměně 1800 metrů gumového pásma.

Čtěte také:
Mostecko se stane zásobárnou vody
Most přivítá Gigathlon

Odstávka úpravny je pro nás velmi exponovaným obdobím, protože právě nyní se můžeme věnovat opravám a údržbě, na které během roku není prostor, protože většina technologie nemůže být na delší čas odstavena. Bohužel je to zároveň v době dovolených, takže je o něco složitější vše vyřešit tak, aby se lidé prostřídali. Mimo jiné i proto, že si řadu věcí společně s údržbou zajišťujeme vlastními kapacitami,“ připomněl vedoucí.

Celkem čtyři týdny bude kvůli nezbytné údržbě mimo provoz velkostroj KU300/K86 také v říjnu. „Nahradí ho právě rypadlo KU82, navíc to bude po delší době, kdy bude tento stroj provozován v delším časovém úseku než při těžbě uhlí od hlubinářů.,“ nastínil další plány úseku Kratochvíl. Kromě uhelného velkostroje bude na čas odstavena i PVZ, která hlubinářům v lomu ČSA pomáhá s odklízením vytěženého uhlí z chodbic.

Skrývka naopak během prázdnin pracuje prakticky nepřetržitě, protože té se odstávka úpravny netýká. Velkostroj KU800/K75 čekají jen plánované odstávky. Má před sebou posledních pár set kubíků, které by měl dotěžit na přelomu prvního a druhého čtvrtletí příštího roku a spolu se zakladačem ZP 6600/84 se přesunou na odstavné místo, kde vyčkají do roku 2020 na rozhodnutí vlády o další budoucnosti lomu ČSA,“ vysvětlil Kratochvíl.

Mohlo by vás zajímat:
TOP 10 největších uhelných dolů
TOP 10 navždy bohatých
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu