Lidé topí uhlím stále méně

Lidé by s nákupem uhlí neměli čekat na poslední chvíli. Foto: wikipedia.org

Cena uhlí pro domácnosti před letošní zimou mírně vzrostla. Prodejci uvádějí, že zájem lidí o koupi uhlí se postupně zmenšuje, přičítají to teplejším zimám i přechodem k jiným způsobům vytápění.

Zdražili jsme o asi 1,5 procenta,” řekla jednatelka společnosti T.U.S. – Třebíčské uhelné sklady Anna Pipalová. Největší zájem podle ní lidé mají o hnědé uhlí a brikety. Hnědé uhlí typu kostka z dolu Bílina firma prodává za 363 korun za metrický cent (q).

Čtěte také:
Bez veřejné podpory přestávají OZE investory zajímat
Bartošek: Masivní podpora solárů byla chybou

Zhruba o dvě procenta zdražil před zimním obdobím Jiří Vidasov, který provozuje sklad ve východních Čechách. Uvedl, že zájem lidí o koupi uhlí výrazně ovlivnily poslední mírné zimy. Vliv podle něj naopak nemají současné rostoucí velkoobchodní ceny černého uhlí. „Lidé v domácnostech topí převážně hnědým uhlím vytěženým z povrchových dolů v České republice. Cenová politika je tak jen a jen na výrobci,” uvedl. Nejprodávanější hnědouhelný druh ořech 1 u něj vyjde přibližně na 330 korun/q.

Majitel firmy Palivo Pavlíkov na Rakovnicku Ivo Šarlingr řekl, že prodává asi o 35 procent méně uhlí než před pěti roky. „Lidé topí dřevem, peletami, různými briketami, plynem a využívají nové způsoby vytápění,” uvedl. Podotkl, že zákazníci navíc za topení šetří a udržují v domech a bytech nižší teplotu než dříve. Uhlí firma prodává za podobné ceny jako loni, podle druhu mezi 300 až 350 Kč/q.

Podle Zdeňka Jandy, který provozuje uhelný sklad v pražském Braníku, zákazníci s koupí uhlí více než dříve otálejí. „Zásobu na zimu si možná udělají lidé na venkově, u nás si ho kupují doslova na poslední chvíli,” uvedl. Ceny nezvýšil, meziroční prodej mu i tak klesl.

Loni na podzim byl v ČR zhruba od září do listopadu nedostatek uhlí pro moderní automatické kotle. Někteří prodejci tak museli dělat pořadníky. Podle Svena Havlíčka z velkoobchodní společnosti SH Stream, která se obchodováním s tuhými palivy zabývá, byl jedním z důvodů nerovnoměrný zájem lidí o koupi uhlí během roku. Upozornil, že prakticky vymizela praxe letní slev uhlí, která vždy ulehčila podzimnímu náporu.

Mělo to nějakou logiku. Dnes je cena hnědého tříděného uhlí od producentů stejná celý rok, a tak lidé samozřejmě přijdou, až když je zima tady. A náhle, světe div se, uhlí není,” uvedl Havlíček. Stav z loňského podzimu se podle něj může vrátit pokaždé, když produkce uhlí z technických nebo geologických důvodů vypadne.

Podle sčítání lidu využívalo v roce 2011 v Česku uhlí k topení 346 tisíc domácností. To je o 40 procent méně než při minulém sčítání v roce 2001. Aktuální počet může být na základě vyjádření prodejců ještě řádově nižší.

Mohlo by vás zajímat:
Důl OKD si „zahrál“ v korejském filmu
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
V garáži tento stroj neopravíte