Doba čtení:1 m, 12 s
Ruiny Ludlowské kolonie po útoku národní gardy
Ruiny Ludlowské kolonie po útoku národní gardy. Foto: wikipedia.org

V tomto týdnu uplynulo 102 let od jednoho z největších masakrů při potlačování stávkujících horníků, kdy 20.dubna 1914 zaútočila coloradská národní garda na stanovou kolonii 1200 stávkujících horníků a jejich rodin ve městě Ludlow v Coloradu. Během útoku zahynulo 24 lidí a to včetně žen a dětí.

Masakr byl vyvrcholením rozsáhlé krvavé stávky proti vedení Coloradských uhelných dolů. Stávka trvala od září 1913 do prosince 1914 a byla organizována tehdejší odborovou organizací United Mine Workers of America (UMWA).

Čtěte také:
Služební auto obra Koloděje
Benzín z uhlí? Jde to!

Ludlowský masakr, za který byl vlastník dolu, John D. Rockefeller junior, široce kritizován, se stal zlomovým okamžikem americké historie, neboť díky němu a jeho obětem vznikly v Kongresu zákony na ochranu dětí a osmihodinová pracovní doba.

Členové coloradské národní gardy vstupují do stanového městečka Ludlow. Foto: wikipedia.org
Členové coloradské národní gardy vstupují do stanového městečka Ludlow. Foto: wikipedia.org

Ludlow leží asi 25 kilometrů severozápadně od Trinidadu v Coloradu a dnes je nazýván městem duchů. Místo masakru vlastní UMWA, která na místě nechala vybudovat žulový pomník na památku horníků a jejich rodin, kteří ten den zemřeli. Stanové městečko Ludlow bylo v roce 2009 prohlášeno za americkou národní památku.

Mohlo by vás zajímat:
Další krok k těžbě ve vesmíru
Těžba na asteroidech? Již brzy z říše sci-fi do reality
Google obsadí uhelnou elektrárnu