Model dolu Michal získal ocenění

Model dolu Michal získal Cenu odborné poroty Národního památkového ústavu, Foto: Ladislav Bezděk

Model dolu Michal získal Cenu odborné poroty Národního památkového ústavu, Foto: Ladislav Bezděk

Důl Michal v Ostravě – Michálkovicích vytvořený z vlnité lepenky studentkou střední průmyslové školy stavební Havířov Kateřinou Vondrákovou, získal v jubilejním 10. ročníku soutěže Stavby z vlnité lepenky speciální Cenu odborné poroty NPÚ.

Soutěž Stavby z vlnité lepenky pořádá český Svaz výrobců vlnitých lepenek ve spolupráci se společností EKO-KOM. Finále soutěže se uskutečnilo 15. června v Zahradách pod Pražským hradem. Partnerem letošního 10. ročníku, jehož téma byla Národní kulturní památka, se stal Národní památkový ústav.

Čtěte také:
Stěny bývalého dolu oživí videomapping
Nová kniha o hornické historii Krušných hor

Do soutěže se tento rok přihlásilo rekordních 29 středních škol, které měly každá možnost nominovat dvě stavby. Nakonec se v základním kole sešlo několik desítek modelů hradů, zámků, ale i jiných památkových objektů, které mají status “národní kulturní památka“.  Do finále pak postoupilo deset nejlepších – modely hradů Karlštejn a Bouzov a zříceniny hradu Trosky, zámků Litomyšl, Hradec nad Moravicí, Lednice, Hluboká nad Vltavou a Telč a model technické památky, dolu Michal v Ostravě.

Porota složená ze zástupců Národního památkového ústavu hodnotila, jak se tvůrcům podařilo vystihnout památkové hodnoty objektů, originalitu, s níž ztvárnili jejich kulturně-historický význam, ale také potenciál, které mají zhotovené modely pro prezentaci našeho nejvýznamnějšího kulturního dědictví. Výherkyně Ceny odborné poroty Národního památkového ústavu, studentka ze střední průmyslové školy stavební v Havířově, si odnesla poukaz na den plný zážitků na jedné z památek spravované Národním památkovým ústavem

Porota složená ze zástupců Svazu výrobců vlnitých lepenek, která hodnotila především kvalitu práce s lepenkou, nápad a celkový dojem, ocenila jako nejlepší model zámku Lednice, vytvořený studenty střední průmyslové školy stavební ve Zlíně. Druhý v pořadí se umístil model hradu Bouzov, vytvořený studentem střední průmyslové školy stavební v Lipníku nad Bečvou. Na třetím místě se umístil model hradu Karlštejn, dílo studentů střední průmyslové školy stavební ve Valašském Meziříčí.

Mohlo by vás zajímat:
Hornické muzeum v Krásně otevřelo brány
Z Dolu Bohumír je hornické muzeum
Opuštěné hornické město láká turisty