Modernizace baterie přišla na 1,2 miliardy korun

Nové technologie přispějí ke snížení množství emisí v ovzduší. Ilustrační foto: ArcelorMittal

Třinecké železárny mají za sebou modernizaci, která si vyžádala obří investici ve výši 1,2 miliardy korun. Koksárenská baterie s označením KB 11 by po rozsáhlé renovaci měla v normálním provozu vydržet dalších 20 let.

V třineckých železárnách disponují dvěma koksárenskými bateriemi. Ta s označením KB 12 byla modernizována v roce 2011. Letos přišla na řadu její „kolegyně“. „Jde o jednu z nejvýznamnějších investicí hutě do obnovy technologií v posledních letech,“ konstatoval místopředseda dozorčí rady Třineckých železáren Ján Moder.

Čtěte také:
Cena černého uhlí dramaticky roste
Země G20 daly uhlí naději

Během této investiční akce bylo obnoveno technologické zařízení provozu včetně pořízení nových obsluhovacích strojů. „Baterie tak plní veškeré požadavky nejlépe dostupných technik (BAT) i přísných ekologických limitů,“ uvedl generální ředitel Třineckých železáren Jan Czudek.

Nové technologie přispějí ke snížení množství emisí v ovzduší, modernizovaná baterie je vybavena odsáváním, takže plyn vznikající při styku uhlí se žhavou stěnou komory je zachycen a vyčištěn. Koksárenský plyn je dál využíván jako palivo a spolu s vysokopecním plynem zpětně používán při výrobě koksu.

Baterie KB 11 byla odstavena 14. srpna 2015, po 23 letech od předchozí generální opravy. Nosnou částí modernizace je zbrusu nová vyzdívka koksárenské baterie. Vyžádala si 10 tisíc tun žáruvzdorného materiálu, který nyní tvoří 72 komor. V jedné komoře vzniká ze 17 tun kvalitního upěchovaného uhlí 12,5 tuny suchého koksu. Celý proces trvá při teplotě přes 1 200 stupňů Celsia asi 21 hodin.

První koks vytlačily stroje z modernizované baterie začátkem tohoto týdne. Stalo se tak po 435 dnech od zastavení baterie. Zařízení bylo prozatím uvedeno do zkušebního provozu, do plného najede přibližně kolem Vánoc a vydržet by mělo minimálně 20 let.

Koks se v Třinci na „nové koksovně“ vyrábí od roku 1962. Roční spotřeba Třineckých železáren se pohybuje okolo 700 tisíc tun koksu. Společnosti ji plně pokrývá svou vlastní výrobou, a to právě ve dvou zmíněných bateriích KB 11 a KB 12.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Liebherr – vzpoura strojů
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech