Doba čtení:2 m, 30 s
Jezero Most vzniklo jako projekt rekultivace bývalého Dolu Ležáky, sloužícího od 70. let 20. století do 31. srpna 1999 k těžbě hnědého uhlí. Foto: wikipedia.org

Mostečtí radní schválili uzavření memoranda se státním podnikem Palivový kombinát Ústí, který se stará o jezero Most. Nová spolupráce má zajistit hladký průběh připravovaného majetkového vypořádání pozemků v rozsáhlém rekultivovaném území, v němž většina ploch patří státu.

Most chce mít u jezera příměstskou rekreační zónu. Zda si bude muset pozemky koupit, nebo je získá bezplatně, by se mělo rozhodnout do čtyř let, uvedl Mostecký deník.

„Z memoranda pro město nevyplývají žádné povinnosti. Je to deklarace o tom, že budeme spolupracovat, aby se nám povedlo provést majetkové vypořádání, o kterém se hovoří řadu let,“ informoval primátor Jan Paparega. Hlavní otázkou podle něj je, jak se to provede a případně za kolik peněz.

Čtěte také:
Spor o pozemky okolo jezera Milada
Na rekultivačních jezerech může vyrůst elektrárna

Pokud kvůli legislativním omezením nezíská město pozemky zadarmo, jak se kdysi uvažovalo, měla by nabídnutá cena zohlednit možnosti Mostu. Původně se počítalo s tím, že budoucí vlastnictví jezerních pozemků se vyřeší do konce tohoto roku, ale město požádalo o několikaletý odklad. Důvodem jsou pokračující výstavba základní infrastruktury, získání dostatku času na prověření obou variant nabytí pozemků nový vládní plán propojit velká jezera ze zatopených uhelných dolů do jedné soustavy.

„Máme za úkol do poloviny příštího roku připravit studii proveditelnosti v souvislosti se zahlazováním následků hornické činnosti. Situaci chceme důkladně zanalyzovat ze všech úhlů pohledu a vládě předložit konkrétní návrh řešení,“ sdělil v září ředitel Palivového kombinátu Ústí Petr Lenc.

Obří systém průtočných jezer by sloužil nejen pro rekreaci, ale i pro výrobu zelené energie pomocí vodních nebo slunečních elektráren, jež by měly podle prvního odhadu výkon malé jaderné elektrárny. Soustava by navíc řešila problém sucha, protože by zadržela v krajině tolik vody jako Vltavská kaskáda. Vláda by o tomto projektu měla rozhodnout do roku 2021, rok po otevření jezera Most pro veřejnost.

Nyní se u jezera dodělávají komunikace a do léta 2020 by měly být hotové pláže, mola a další zázemí pro rekreaci. Páteřní silnice Most – Mariánské Radčice se má zprovoznit na počátku příštího roku a naváže na ni výsadba téměř 10 tisíc stromů a keřů. Aleje a nové porosty se objeví podél silnice a cyklostezky a v jejich okolí, včetně břehů řeky Bíliny.

Mostecké jezero (nebo také jezero Most) je antropogenní jezero v Ústeckém kraji, které vzniklo jako projekt rekultivace bývalého Dolu Ležáky, sloužícího od 70. let 20. století do 31. srpna 1999 k těžbě hnědého uhlí. Revitalizaci území, dotčeného těžbou hnědého uhlí, zajišťuje státní podnik Palivový kombinát Ústí. Jezero má rozlohu 311 ha, délku 2,5 km a šířku 1,5 km. Hladina je v nadmořské výšce 199 m. Maximální hloubka činí 75 m a při průměrné hloubce 22 m má objem 69,8 milionů m3.

Mohlo by vás zajímat:
Obnovitelné zdroje? Kam vítr, tam analýza
Bývalá šachta vyrábí elektřinu z vody
Revoluce v lomech: Náklaďáky bez řidičů

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa