Doba čtení:1 m, 8 s
Výrobcem jediného kompaktního rýpadla nasazeného v tuzemských hnědouhelných dolech byl renomovaný výrobce dobývací techniky – Uničovské strojírny (od roku 1993 UNEX). Foto: SD

Malé rozměry, nízká hmotnost, velký průměr kolesa poháněného hydromotory a zdvih kolesového a nakládacího výložníku pomocí hydraulických válců – to je základní charakteristika jediného používaného kompaktního rýpadla v ČR.

Bezvýsuvový kompakt K 650.3/K 108 byl pro Doly Bílina zkompletován na montážním místě Jana v roce 1994. V lednu 1995 zahájil zkušební provoz. Jeho pracovním prostorem jsou nejnižší skrývkové řezy, kde začišťuje hlavu uhelné sloje. Od začátku ledna 1995 do konce února 2020 odtěžil 35,2 mil. m³ skrývkových hmot. Během 25 let provozu prošlo toto ojedinělé rýpadlo řadou změn a vylepšení, napsaly Hornické listy.

Čtěte také:
V lomu Jiří mají opravený velkostroj KU 800
Německou energetiku zachraňuje uhlí

Opakované poruchy a výměny původních převodových skříní úspěšně vyřešila rekonstrukce pohonu na hydropohon (2× 250 kW). Pohon K 650.3/K 108 tvoří hydraulický agregát s hydromotory. Celkem byly vyrobeny jen dva exempláře tohoto typu. Tomu bílinskému předcházelo K 650.1 postavené v sokolovském revíru v roce 1991. Po odzkoušení byl tento stroj demontován a přemístěn do ruského Jakutska, kde se podílel na dobývaní rudy a diamantů.

Mohlo by vás zajímat:
TOP 10 největších těžebních bestií
VIDEO: Liebherr – vzpoura strojů
VIDEO: Uhněte z cesty, jde uhelný obr