Doba čtení:2 m, 22 s
Elektrárna Chvaletice prošla v minulých letech rozsáhlou ekologizací za miliardy korun, přesto je trnem v oku ekologických aktivistů. Foto: Severní energetická

Hnědouhelná elektrárna ve Chvaleticích je kvůli žádosti o výjimku z limitů rtuti a oxidu dusíku trnem v oku ekologických aktivistů. Ředitel elektrárny Václav Matys v rozhovoru pro Chrudimský deník vysvětlil, proč termín výjimka úplně neodpovídá situaci, v níž se elektrárna nachází.

„Toto slovo přesně nevyjadřuje podstatu celého problému, ale naopak možná trošku zavdává některým lidem záminku k takřka nenávistným projevům. Řeknou si, že máme nějaký neřešitelný problém a musíme žádat o výjimku. Ale ono to tak není. Žádáme o ni proto, že v daném čase hledáme co možná nejlepší způsob, jak nastavené limity splnit. Kdyby se daly tyto limity, které nastavila Evropská unie, splnit okamžitě, klidně se pod ně podepíšu. Ale nyní nemohu slíbit, že to bude za rok, dva. Je to tak obsáhlý komplex složitých procesů a zařízení, že potřebujeme čas na to, najít optimální řešení. Proto bych místo o výjimce hovořil o přechodném opatření,“ vysvětlil Matys s tím, že si málokdo uvědomuje, o jak nízké hodnoty rtuti se jedná.

Čtěte také:
Bez nových zdrojů nebude elektřina
Havlíček: Uhlí nahradíme jen jádrem

Hodnoty, o které žádáme, jsou tak minoritní, že by vůbec nic v ekosystému nezpůsobily. Čekal jsem, že se do řízení ekologické organizace a spolky přihlásí, ale že se povede věcná diskuze, v níž se bude jednat hlavně o technických aspektech a případných dopadech na ekologii a zdraví lidí. To se však nestalo a vznikla z toho jakási hurá akce s transparenty, hesly a blokádami. Všem vysvětlujeme, že dopad je naprosto minimální. Ale jsou lidé, kterým to nevysvětlíte. Uznávaný doktor Jan Hovorka z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy nedávno spočítal, že objem rtuti v jenom kubíku spalin odpovídá třiceti pingpongovým míčkům vhozeným do O2 arény. A my ty míčky musíme nejen najít, ale většinu z nich i posbírat,“ použil příměr Matys.

Ten současně vysvětlil, že chvaletická elektrárna prošla v minulých letech masivní ekologizací a další se chystá v příštích měsících. „Za čtyřicet let se tu investovaly miliardy korun. A jen za poslední období, kdy je vlastníkem Sev.en Energy, jsme investovali více než osm miliard korun. V roce 2015 a 2016 jsme například dělali velkou obnovu na blocích 3 a 4. Stála nás téměř tři miliardy korun, ale dodavateli se bohužel nepovedlo dodržet garantované parametry. Proto jsme zrušili smlouvu a rozhodli se dokončit investici sami. Letos vyměníme problémové elektrostatické odlučovače za látkové filtry, které nám pomohou výrazně snížit emise prachu a patrně i rtuti a dalších znečišťujících látek,“ popsal Matys, podle nějž se připravuje rovněž ekologizace bloků 1 a 2, ke které dojde v roce 2021.

Mohlo by vás zajímat:
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
Parkovací asistent bude i pro důlní obry
Prašnost v lomu snižuje i mlžná stěna