Na Armádě začali se stěnováním

Hlavní rozdíl mezi stěnováním a takzvaným chodbicováním, jímž se uhlí ve svazích lomu ČSA dobývalo doposud, je ve výtěžnosti.. Foto: Severní energetická

Uhlí ze svahů lomu ČSA se začalo těžit stěnováním. Zkušební provoz této dobývací metody zahájili hlubináři v polovině června, do konce měsíce už by se mělo těžit v ostrém provozu.

Jedná se o nejpoužívanější způsob hlubinného dobývání uhlí. Stěnováním se těžilo i v dole Centrum, odtud jsme také převezli prakticky veškerou dobývací technologii. Některé části jsme museli opravit a něco dokoupit, protože se technika od ukončení těžby v dole Centrum od března loňského roku nepoužívala,“ připomněl Antonín Kotrbatý, výrobní ředitel společnosti Důl Kohinoor, která hlubinnou těžbu ve svazích lomu ČSA zajišťuje.

Čtěte také:
Katalog pomůže s rekultivací lomu ČSA
Jak odcházel mamut

Hlavní rozdíl mezi stěnováním a takzvaným chodbicováním, jímž se uhlí ve svazích lomu ČSA dobývalo doposud, je ve výtěžnosti. „Za směnu bychom stěnováním měli vytěžit až desetinásobek toho, co metodou chodbicování,“ doplnil Kotrbatý. Protože se jedná o takzvanou závalovou metodu dobývání, zaručuje zároveň i vyšší výtěžnost ložiska. Pohybuje se od minimálně 80 procent, některé zdroje uvádějí dokonce vícenež devadesátiprocentní výtěžnost uhelné sloje.

Stěnování na ČSA bude zajišťovat stejný počet zaměstnanců, kteří těžili v chodbicích. Změní se pouze harmonogram směn. „Počítáme se zhruba sedmi zaměstnanci na jedné směně v nepřetržitém dvanáctihodinovém provozu od pondělí do pátku,“ dodal výrobní ředitel s tím, že až doposud se hlubináři střídali ve čtyřsměnném nepřetržitém provozu. Na těžbě se podílí jedenadvacet lidí, většina z nich do chodbic ve svazích lomu ČSA přešla po skončení těžby v dole Centrum. Hlubinná těžba by se v lomu ČSA měla udržet až do konce životnosti této lokality.

Mohlo by vás zajímat: