Nadělte pod vánoční stromek uhlí

Už jste někdy našli pod vánočním stromečkem uhlí? Že ne? Nejspíš jste málo zlobili. My vám však chceme ukázat, že dostat na Vánoce uhlí se nepojí pouze se špatným chováním. Může se z toho vyklubat i dárek, který potěší.  

Vánoce už pomalu klepou na dveře a jako každý rok určitě sedíte a přemýšlíte, koho čím podělíte. Pokud je někdo z vašeho okolí nadšený horník či havíř nebo prostě jen fandí uhlí v jakékoli podobě, máte vyhráno.

Čtěte také:
Nahlédněte do historie uhlobaronů
Michal vás seznámí s Ograbulemi

Stačí sednout k internetu, zabrouzdat na webové stránky CoalCrafts.com a vybrat ten správný kus černého zlata. Parta nadšenců, kteří pochází ze Západní Virginie a kteří provozují tento web, totiž postavila svůj podnikatelský záměr na dodávkách uhlí. K topení v kamnech ale jejich produkce určitě není.  Na stránkách totiž najdete desítky figurek, sošek, miniatur různých technologií a celou řadu tretek vyrobených právě z uhlí. Ceny se pohybují řádově v desítkách dolarů za kus.

Zajímá vás, jak tyto figurky vznikají? Pokud myslíte, že majitelé firmy sedí doma u kamen a sošky „vydlabávají“ přímo z kusů uhlí, tak jste se mýlili. Dárečky totiž vznikají z uhelného prachu, do kterého se ve správném množství přidává speciální pryskyřice. Tato směs pak putuje do připravených forem, kde vytvrdne. Následně pak ještě jednotlivé kusy procházejí speciální povrchovou úpravou.

Mohlo by vás zajímat:
Z Dolu Bohumír je hornické muzeum
VIDEO: Znáte toto unikátní hornické muzeum?
Podkrušnohorské muzeum opravilo parní těžní stroj