
Poslední německý černouhelný důl Prosper Haniel, který se nachází u města Bottrop, se dnes definitivně uzavře a vláda spolková země Severní Porýní-Vestfálsko se jej chystá přeměnit na přečerpávací vodní elektrárnu.
Důl zaměstnával 2500 lidí a těžilo se zde asi 2,5 milionu tun uhlí. Poslední důl v další velké černouhelné oblasti, Sársku, byl uzavřen již v roce 2012. Podobný krok jako Německo učinila také například Británie, kde poslední černouhelný důl v zemi, Kellingley Colliery, ukončil provoz v roce 2015.
Čtěte také:
Německo určuje energetickou politiku EU
Světové emise rostou, OZE navzdory
Z černého uhlí se v Německu vyrábí asi 20 procent elektrické energie, v souvislosti s uzavíráním černouhelných dolů se zvyšuje import uhlí (30 procent z Ruska) a těžba hnědého uhlí v Německu.
Uhlí (černé i hnědé) přes výrazné změny z posledních let zůstává nejdůležitější součástí německého energetického mixu. Loni z něj spolková republika získala 37 procent elektrické energie, z obnovitelných zdrojů 33,1 procenta a z jádra 11,6 procenta.
V globálním měřítku je uhlí stále největším zdrojem výroby elektřiny (39 procent). Největším producentem uhlí (černého a hnědého) je Čína (asi 50 procent světové produkce), následovaná Indií, USA, Austrálií Indonésií a Ruskem. Německu patří díky těžbě hnědého uhlí deváté místo.
Mohlo by vás zajímat:
Motor, ze kterého jde strach
Revoluce v lomech: Náklaďáky bez řidičů
Podkrušnohorské muzeum opravilo parní těžní stroj