Němcům chybí tisíce kilometrů drátů

Pro úspěšnou „Energiewende“ je potřeba postavit trasy dlouhé 7700 kilometrů, což zhruba odpovídá vzdálenosti mezi Prahou a mongolským městem Ulánbátar. Ilustrační foto: pixabay.com

Vedle dramatického růstu ceny elektřiny čelí německá Energiewende dalšímu problému. V Německu silně totiž pokulhává výstavba nového elektrického vedení. Po odpojení posledních jaderných bloků na konci roku 2022 hrozí, že kapacita rozvodné sítě nebude stačit novým nárokům.

Tamní regulátor Bundesnetzagentur varuje, že dosud bylo realizováno jen 950 kilometrů. Pro úspěšnou „Energiewende“ je ale potřeba postavit trasy dlouhé 7700 kilometrů. Výstavba infrastruktury se tak musí bezpodmínečně zrychlit, uvedlo Euro.

Čtěte také:
Němcům se Energiewende vůbec nedaří
Energetické dilema papeže Františka

Pomalá výstavba rozvodné sítě je úzkým hrdlem německého energetického přechodu od jádra a fosilních paliv k obnovitelným zdrojům energie. Větrné a sluneční elektrárny rostou rychleji, než bylo plánováno, naopak výstavba nové energetické infrastruktury se vleče.

Kromě výstavby nových tras rozvodné sítě musí jít také o posílení současných kapacit. Na konci roku 2022, kdy mají být odpojeny poslední německé jaderné bloky, může dojít k tomu, že rozvodná síť bude na hranici svých možností a potenciálně může dojít ke kolapsu.

I když německý ministr hospodářství Peter Altmaier (CDU) vyhlásil „akční plán“ pro výstavbu nové energetické infrastruktury, tempo výstavby nemusí stačit. Problémy doprovází výstavba rozvodné sítě pod zemí, která je nákladná a naráží na mnohé protesty místních obyvatel.

Německá přenosová síť potřebuje ze severu země přenést zelenou energii (zejména z větrných parků) na průmyslový jih a jihozápad Německa. Páteřní trasy Südlink a Südostlink mají být hotové do roku 2025.

Je možné, že po roce 2022 vstoupí do hry stabilizace německé sítě i hnědé uhlí, které v Lužici ovládá holding EPH Daniela Křetínského přes firmu Leag. Hovoří se o udržování kapacitního mechanismu. Firmy, které budou udržovat záložní elektrárny v pohotovosti, musí nejprve vyhrát příslušné aukce.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
Rypadlo váží jako 2700 škodovek
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu