Němečtí zelení dali uhelné ultimátum

Voliči rozdají v Německu nové karty na konci září. Foto: pixabay.com

Německá strana zelených podmínila svůj případný vstup do příští vlády tím, že bude uzavřeno dvacet uhelných elektráren. Německo přitom energii z uhlí stále nezbytně potřebuje.

Zástupce zelených Cem Ozdemir dále uvedl, že součástí základní filosofie příští vlády musí být boj proti klimatické změně. Volby se v Německu uskuteční na konci září. Favoritem je CDU Angely Merkelové.

Čtěte také:
Nové emisní limity vyjdou na miliardy
Němci pálí uhlí stejně jako Češi

Podmínka zelených bude přitom prakticky nesplnitelná. Současná kancléřka sice spustila německou energetickou revoluci tzv. Energiewende. Její výsledky jsou ale zatím velmi problematické. Němci platí za podporu obnovitelných zdrojů velmi vysokou cenu v podobě mimořádně drahé elektřiny. Skoro dvě třetiny Němců (přesně 63 procent) považuje podle průzkumu agentury GfK náklady na přechod energetiky k zeleným variantám za příliš vysoké.

Jednoznačně se také ukazuje, že se Německo bez uhlí neobejde, protože se po havárii v japonské Fukušimě v roce 2011 rozhodlo k odklonu od jaderné elektřiny a postupně je uzavírá. I když vybudovalo velké větrné parky na severu země, nemůže se na ně kvůli značené kolísavosti výkonu úplně spoléhat.

Dalším problémem je budování nové energetické přenosové sítě. Měla být hotova do roku 2025 a zajišťovat přenos elektřiny ze severu Německa na jih. Termín se nestihne, uvedl Michael Fuchs z CDU, který zodpovídá ve straně za hospodářství a energetiku. Přitom výstavba nových tras stojí miliardy eur. „Do roku 2025, kdy musí skončit všechny jaderné reaktory, nebudou nové trasy hotovy,“ přiznal Fuchs.  „Proto budeme muset vybudovat nové konvenční elektrárny, abychom zajistili dodávky elektřiny,“ dodal.

V Německu se zatím stále z fosilních paliv vyrábí více než polovina elektrické energie. V nejbližších letech se na tom nic nezmění. Zelení tak zřejmě skončí v opozici.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků