Doba čtení:2 m, 7 s

Nechá EU dělat Rusko, co si zamane? Jestli ano, může zvesela sázet na jeho plyn. Ale jestli se chce chovat jako skutečná mocnost, nemůže Rusku na všechno jen kývat. A pak musí umět jeho plyn nahradit.

Rusku všechno projde. Z posledního prohlášení generální tajemnice německé Křesťanskodemokratické unie Annegret Krampová-Karrenbauerové, předpokládané nástupkyně Angely Merkelové na vůdcovském postu nejsilnější německé strany, se zdá, že by to tak nemuselo být napořád (zde). Otevřela totiž znovu úvahy o tom, jak naložit s plynovodem Nordstream II za situace, kdy největší země světa stále okupuje Krym a stále přikládá pod kotel napětí s Ukrajinou.

Čtěte také:
Německá bitva o ruský plyn
RWE bude chtít náhrady, pokud se odstaví uhelky

Jak přitom své chování Rusko vysvětluje, je celkem jedno. Stejně tak je jedno, že žádné jeho vysvětlení zatím nedokázalo obstát v konfrontaci s fakty. Nebo se zdravým rozumem. Rusko vždy bude mít své nekritické zastánce, to je také fakt. Mimochodem, vážně někdo věříte tomu, že Ukrajina chce rozpoutat válku s Ruskem? A že v tom s ní „jede“ EU, nebo USA?

Nakonec je jedno i to, čemu z toho věříte. Důležitá a rozhodující je totiž jiná věc: Na hranicích té země směrem na západ je pořád nějaké napětí. A nikdo soudný si nebude stavět skleník u plotu, za kterým žije nevypočitatelný soused, který rád svému okolí ukazuje, jaký je pašák. Tím méně bude sázet na to, že mu soused, jež pořád na něco vznáší nároky, bude na věky věků oddaně hlídat manželku. Sázka na to, že Rusko bude vždy do Evropy prodávat svůj plyn, patří do stejně rizikové kategorie. Jen při tom jde o podstatně víc, než skleník…

Krampová-Karrenbauerová, budoucí vůdkyně CDU a pravděpodobná kancléřka Německa zatím uvažuje o snížení množství odebíraného plynu, nadhodila ale i možnost uzavření přístavů pro ruské lodě z Azovského moře. Friedrich Merz, další uchazeč o vůdcovské křeslo v CDU je radikálnější, když se přímo ptá, zda je opravdu správné potrubí pokládat. Jenže zásadní otázka se netýká toho, zda bude, či nebude Nordstream II, případně kolik jím poteče plynu.

Jenže zásadní otázka zní ještě jinak: Dokázala by se EU obejít úplně bez ruského plynu? Dokud si tím nemůže být jistá, nedokáže nikdy dodržovat své spojenecké závazky na východě kontinentu. Ba nedokáže ani stoprocentně garantovat své východní hranice.

Stoprocentní energetická nezávislost je jedním ze základních předpokladů pro vlastní nezávislou politiku. I to musí mít na paměti Evropská unie a všichni její členové, při plánování energetické budoucnosti.

Mohlo by vás zajímat:
Motor, ze kterého jde strach
Revoluce v lomech: Náklaďáky bez řidičů
Podkrušnohorské muzeum opravilo parní těžní stroj