Oblíbené Toyoty musely na generálku

Provoz vozidel pro všechny společnosti těžebních skupin zajišťuje Czech Coal Power. Foto: Severní energetická

Jako nová se vrátila po generální opravě Toyota Land Cruiser, která poslouží hlubinářům k dopravě do chodbic lomu ČSA. Byl to poslední z deseti terénních automobilů tohoto typu, který má za sebou kompletní generálku, aby mohl spolehlivě rozvážet zaměstnance na pracoviště.

Snažili jsme se najít na trhu adekvátní náhradu, ale neuspěli jsme, proto jediný způsob, jak osvědčená terénní auta udržet v provozu, byla jejich generální oprava. Ta spočívá v tom, že se přiveze individuálně ze zahraničí úplně nové auto a v ČR se přihlásí na původní vozidlo jako přestavba.
Kvůli emisním normám a další evropské legislativě se tyto vozy již nedají normálně koupit v oiciální síti Toyota,“ vysvětlil Marek Viktorýn, ředitel společnosti Servis Leasing, která zajišťuje obnovu a servis vozidel u autorizovaných dodavatelů.

Čtěte také:
Uhlí z ČSA jednou využito bude
Lom ČSA hlídá létající oko

Většina toyot pochází zhruba z roku 2008, první vozy prošly generální opravou už v roce 2014. Modelová řada Toyota Land Cruiser 70 se vyrábí bez větších změn již 30 let a jsou to jedny z nejlepších terénních aut, jaká se kdy vyráběla. Existuje mnoho verzí, na šachtě se nejvíce osvědčil třídveřový typ LC 78 s prodlouženou kabinou pro přepravu osob.

Modelová řada Toyota Land Cruiser 70 se vyrábí bez větších změn již 30 let. Foto: toyota-gib.com

Zaměstnance na pracoviště dopravují i jiná auta například větší Mercedes Unimog, který pojme téměř 20 lidí. „Mercedesy jsou vhodné pro přepravu většího počtu lidí. Jejich provoz i pořizovací cena jsou výrazně vyšší než u menších terénních automobilů,“ doplnil Viktorýn. Z menších aut se využívá také populární „buchanka“, neboli ruský terénní automobil UAZ 2206, která začala vozit zaměstnance na pracoviště v loňském roce. Provoz těchto vozidel zajišťuje pro všechny společnosti těžebních skupin Czech Coal Power.

Mohlo by vás zajímat:
Největší bagr na světě udělal kariéru u filmu
Parkovací asistent bude i pro důlní obry
Další krok k těžbě ve vesmíru