Obr uveze celý náklaďák

Kolový nakladač Ferrit DNK14 je největší u nás vyrobený důlní nakladač. Foto: ferrit.cz

Firma Ferrit z Frýdlantu nad Ostravicí vyvinula a spolu s ruským partnerem vyrobila nakladač, který dokáže ve lžíci uvézt celé nákladní auto. Nakladač je určen pro rudné doly v Rusku.

„Je to ale největší důlní nakladač u nás vyrobený, větší se tady nevyrábí. Kapacita lžíce je 14 tun, takže se do ní vejde velké nákladní auto,“ uvedl pro novinky.cz generální ředitel Ferritu Pavel Mohelník. Už dva roky vyrábí firma desetitunové lžíce pro nakladače. Ty váží celkově 30 tun, váha nového nakladače s čtrnáctitunovou lžící je celkem 40 tun.

Čtěte také:
V lomu Jiří mají opravený velkostroj KU 800
Mrňous řádí na Bílině už čtvrt století

Stroj společnost ze Slezska vyrobila ve spolupráci s ruským koncernem UGMK, který působí v těžebním a zpracovatelském průmyslu.

„Náš je celý vývoj, výroba je dělená. My dodáváme část komponentů do Ruska, kde se stroje montují. Momentálně už tam dělají dva další, které půjdou v srpnu do dolů,“ popsal Mohelník s tím, že výhodou spolupráce s ruskou skupinou je fakt, že zákazníka znají předem.

Primárně totiž nakladač vyvinuli a vyrábějí pro UGMK, respektive jeho dceřiné firmy zabývající se těžbou rud.

Vývoj nakladače stál společnost asi milion eur (asi 26 milionů korun). Hodnota stroje ale není podle Mohelníka jasná, jde řádově o statisíce eur. Už příští rok chce frýdlantská společnost představit ještě větší kolový nakladač, do lžíce by se mu mělo vejít až 17 tun materiálu.