Odboráři tvrdě zaútočili na vedení OKD

Hněv zaměstnanců OKD stále stoupá. Foto: iUHLI.cz

Hněv zaměstnanců OKD stále stoupá. Foto: iUHLI.cz

Horničtí odboráři OKD evidentně nedůvěřují novému řediteli firmy Antonínu Klimšovi. Ten nejprve v rozhovoru pro firemní týdeník uvedl, že firma letos propustí desetinu zaměstnanců, potom své tvrzení dementoval, ale odbory neuklidnil.

Vedení hornických odborů dnes zveřejnilo stanovisko, v němž zásadně nesouhlasí s rozhodnutím o propouštění zaměstnanců. Podle odborů je toto rozhodnutí účelové, nekoncepční a předčasné. Odboráři adresovali vedení firmy i řadu dalších kritických slov.

Čtěte také:
Otava a Paukner mají zájem o část OKD
Žádný důl OKD to ještě nemá spočítané

Předložený rozsah připravovaných organizačních a racionalizačních opatření je v takové míře, že dle našeho názoru má veškeré znaky hromadného propouštění či útlumového programu, které účelově zakrýváte postupným trvalým propouštěním kmenových zaměstnanců rozloženým v čase,“ uvedli odboráři ve stanovisku, které kromě jiných podepsal šéf odborů OKD Jaromír Pytlík.

Odboráři obvinili vedení firmy, že činí účelové kroky, aby se mohli vyhnout plnění sociálního programu, který byl ustanoven v kolektivní smlouvě na roky 2014 – 2018. Vyhlašoval by se v případě, že by z jednoho závodu bylo propuštěno více než 200 lidí. Při účelovém převádění zaměstnanců mezi jednotlivými závody by se ale podle odborů sociální program nevyhlašoval.

Odměny manažerů ve výši desítek, možná i stovek milionů korun jsou výsměchem zaměstnancům

Odboráře nadzvedly také odměny pro vedení OKD, která je přitom v miliardové ztrátě. „Považujeme za nepřípustné, aby OKD prakticky živilo ze svých zisků takzvané čtyři různé macešské firmy NWR. Je nehorázné, aby manažeři těchto pseudofirem inkasovali za řízení OKD vysoké odměny převyšující desítky, u některých možná i stovky milionů korun, které si i v této těžké době navyšují. Toto nemorální vysávání OKD i zaměstnanců považujeme doslova za výsměch,“ napsali odboráři v prohlášení.

Vadí jim také požadavek vedení, aby si zaměstnanci dobrovolně snižovali své mzdy. „Zaměstnanci se již dlouhodobě podílejí, a to velmi výrazným způsobem, na snižování nákladů. Průměrná mzda zaměstnanců poklesla o téměř tři tisíce korun,“ zdůraznili odboráři.

OKD je v existenčních problémech, hlavně kvůli klesajícím cenám uhlí. Těžba je pro firmu ztrátová i přes úsporná opatření. Kromě zaměstnanců OKD jsou ohrožena i pracovní místa dalších tisíců lidí v navazujících profesích. Ministerstva práce a průmyslu už chystají seznam opatření, která by měla pomoci propouštěným.

OKD patří společnosti New World Resources (NWR), jež má nového majitele – skupinu Ad Hoc Group (AHG), která sdružuje tři nadnárodní investiční společnosti, dosavadní věřitele firmy.

Mohlo by vás zajímat:
Bakala: Žralok pravdy a lásky
O uhlí se často lže
Další krok k těžbě ve vesmíru