Odchod od uhlí musí být sociálně spravedlivý

: Bývalý premiér Vladimír Špidla byl v minulých letech šéfem poradců Bohuslava Sobotky. Foto: iUHLI

Předešlá vláda schválila strategii pro restrukturalizaci uhelných regionů. Podle poradce bývalého premiéra Sobotky, Vladimíra Špidly, jsou klíčové sociální aspekty útlumu těžby.

To, že musí dojít k přechodu k obnovitelným zdrojům a obecně k trvale udržitelnému rozvoji, je jasné. Kromě toho, že jde o technologický a organizační přechod, se jedná především o velký sociální přechod. Když se nezvládnou sociální aspekty tohoto přechodu, tak to skončí neúspěchem,“ uvedl Špidla pro euractiv.cz.

Čtěte také:
Některé evropské země se bez uhlí neobejdou
Němci platí za elektřinu rekordní ceny

Podle něj odklon od uhelného hornictví a uhelné energetiky přinese množství pracovních míst v nových oborech. „Jenomže to znamená, že tisíce, desetitisíce nebo statisíce lidí musí změnit zaměstnání. A to je velmi složitá otázka. Čili ta sociálně politická práce a dlouhodobá diskuze, která vyjasní, jaké budou jednotlivé osudy, je zásadní pro úspěch takového přechodu,“ vysvětlil Špidla.

Při tvorbě strategie pro útlum těžby uhlí bylo nejbližší inspirací Severní Porýní-Vestfálsko v Německu.  Klíčovou operativní strukturu tvoří vládní zmocněnec a jeho kancelář. Jak na severní Moravě a Slezsku, tak v severních Čechách, existují struktury sociálního dialogu – Krajské rady hospodářské a sociální dohody. Tyto Krajské rady jsou sociálními partnery, což znamená, že zahrnují veřejnou správu, zaměstnavatele, zaměstnance a odbory.

Celá základní idea je ta, že se musí přejít z ekonomické monokultury na klasický, rovnovážně rozvinutý region. Pro oblasti severních Čech je klíčový rozvoj lidského kapitálu, to znamená školství, věda a tak dále. Na severní Moravě mají výhodu v tom, že tam mají poměrně významné vysoké školy, takže u nich je hlavní úlohou závěrečná restrukturalizace kamenno-uhelného hornictví,“ řekl bývalý premiér Špidla.

Podle něj ze spolupráce s německými kolegy vyplývá, že za a) transformace je možná, za b) může být úspěšná a za c) trvá desítky let.

Vladimír Špidla byl ředitelem odboru poradců a poradkyň předsedy vlády Bohuslava Sobotky. Je bývalým evropským komisařem pro zaměstnanost, sociální věci a rovné příležitosti a předseda vlády v letech 2002 až 2004.

Mohlo by vás zajímat:
Léčivé koule už patří minulosti
Služební auto obra Koloděje
Jsme fosilní civilizace. A ještě dlouho jí budeme