OKD je časovaná bomba, hrozí nepokoje

Hněv zaměstnanců OKD stále stoupá. Foto: iUHLI.cz

Situace v OKD je kritická, odbory varují, že můžou začít sociální nepokoje. Foto: iUHLI.cz

Sdružení hornický odborů (SHO) volá o pomoc při řešení kritické situace v černouhelné těžební společnosti OKD. Odboráři poslali dopis premiéru Sobotkovi a jeho vládě, v němž upozorňují, že situace ve firmě je časovaná bomba.

Žádáme Vás o účinnou a rychlou pomoc při řešení sociálních dopadů pro zaměstnance. Čas je v našem případě neúprosný a nepočká,“ napsal v dopise předseda SHO Jaromír Pytlík.

Podle odborářů se situace v OKD nezlepšila, ba naopak zhoršila. Nejzávažnější je přitom na Dole Paskov. Razantní snížení ražeb v dole je podle SHO neodvratným signálem ukončení dolu, což má výrazný psychický dopad na zaměstnance. „Nejsou nám známy důvody, proč nebyla uzavřená obdobná dohoda na úrovni vlády a NWR ohledně finanční pomoci na sociální program pro zaměstnance,“ napsali v dopise odboráři.

Čtěte také:
Za krach OKD by prý stát zaplatil až 33 miliard
Vláda pod tlakem, OKD musí vyřešit do středy

Obdobná situace je podle nich i na ostatních dolech v OKD, kde byly vyhlášeny racionalizační změny, tedy propouštění. Odborům navíc vadí, že stále nevědí, jak dopadnou důchody u zaměstnanců, kteří nastoupili po roce 1992. Tento zákon ještě neprošel druhým čtením. Rovněž není schválena připravovaná podpora propouštěným zaměstnancům. Tím se výrazným způsobem snižuji možnosti řešení situace.

Nikdo z nás si nedovede představit situaci, kdy by došlo k nevyplacení mezd, nevyplacení odstupného dle sociálního programu či dokonce k nekontrolovatelnému krachu OKD. Jedná se řádově o 10 tisíc zaměstnanců OKD soustředěných v jednom místě a k tomu další tisíce navazujících zaměstnanců firem. Jedná se o „časovanou bombu“! Jedině Vaším odpovědným přístupem a včasným zásahem státu lze předejít radikálním sociálním nepokojům. Dle našeho názoru se situace v soukromém hornictví stává nezvladatelnou,“ poslali varování vládě horničtí odboráři.

Mohlo by vás zajímat:
Vláda má čtyři scénáře pro OKD
Německý vicekancléř varuje před opuštěním uhlí
Německá Energiewende ohrožuje chudé