OKD se soudí o pozemky

Na pozemcích, jichž se spor týká, OKD po ukončení těžby provádí rekultivaci a sanaci. Foto: OKD

Krajský soud v Ostravě řeší spor mezi těžební firmou OKD, která je od loňska v úpadku, a společností Asental Group, jež u soudu přihlásila pohledávku za OKD 2,06 milionu korun. Týká se pozemků na Karvinsku, na nichž OKD dělalo rekultivaci.

Podle Asentalu se tam za rok a půl OKD bezdůvodně obohatilo. Insolvenční správce Lee Louda pohledávku popřel, odmítlo ji i OKD.

Pozemky původně patřily OKD. Poté, co se před 11 lety OKD rozdělilo, některé jeho aktivity nesouvisející s těžbou černého uhlí přešly do několika nástupnických firem, pozemky a nemovitosti konkrétně do firem RPG RE Land a RPG RE Commercial. Nyní tyto pozemky a nemovitosti spravuje Asental Group, kterou ovládá podnikatel Zdeněk Bakala, jenž dříve spoluvlastnil i OKD.

Čtěte také:
Důl Paskov stále nebyl uzavřen
OKD motivuje horníky z Paskova k přesunu

Na pozemcích, jichž se spor týká, OKD po ukončení těžby provádí rekultivaci a sanaci. Podle Asentalu se tam firma OKD bezdůvodně obohatila o více než dva miliony korun tím, že pozemky užívala k provádění terénních úprav. V čem konkrétně toto obohacení mělo spočívat, dnes ale právník Asentalu u soudu neřekl. Řekl, že přesně neví, jak práce na zmíněných pozemcích vypadaly, ale že tato činnost nemusí odpovídat pojmům sanace a rekultivace.

Právní zástupce OKD Petr Kuhn řekl, že firma žalobu pokládá za zcela absurdní. Také podle zástupce insolvenčního správce se OKD tak obohatit nemohlo. OKD podle něj provádělo rekultivační práce a terénní úpravy v souvislosti s dohodou, kterou uzavřelo s Asentalem, a v návaznosti na souhlas této společnosti, který platil i v inkriminovaném období. Právník Asentalu ale řekl, že v době, jíž se žaloba týká, OKD povolení a souhlas Asentalu nemělo.

Kuhn uvedl, že OKD má ze zákona povinnost sanovat a rekultivovat prostory dotčené důlní těžbou. Samotnou dohodu OKD s Asentalem označil za neuvěřitelně amorální. „OKD na své náklady čistí pozemky, které mu nepatří, a žalobce za to požaduje nájemné,” řekl.

Mohlo by vás zajímat:
TOP 10 největších uhelných dolů
TOP 10 navždy bohatých
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu