Omezí úředníci a poslanci EU svoji spotřebu?

Belgie bude mít v zimě nedostatek elektřiny. Ukazuje to, co se může časem stát v celé Evropě.

Šedesát procent belgické elektřiny je z jaderných elektráren. Ovšem šest z jejich sedmi bloků je nyní mimo provoz. A ještě nějakou chvíli bude (celý článek zde). Takže Belgie docela zoufale hledá, odkud získat potřebnou elektřinu pro zimní období. Přitom zjišťuje, že se sousedním Německem dosud nemá přímé propojení. Má ovšem propojení s Francií, jež sama mívá v zimě problémy s elektřinou a s Nizozemskem, jež zase nemůže jeho potřeby uspokojit jinak, než pouhým tranzitem německé elektřiny. Napřímo se Belgie s Německem propojí teprve za dva roky. Tady je zřejmě co dohánět…

Čtěte také:
Manipulace v „boji“ proti emisím
Proč nemůže energetika fungovat jen na OZE?

Mohli bychom si říct, že je to belgický problém, jenže to je pravda jen z části. Protože Belgie nyní ukazuje, jaký by mohla mít v budoucnu problém celá EU. Tedy pokud se bude řídit ekologistickým diktátem, který sází především na fotovoltaiku a větrné elektrárny. Ony se jím ostatně už řídí stovky firem, protože díky instalaci těchto zdrojů dobře vydělávají. V čem tedy možný problém spočívá?

Jestliže budou mít země EU energetiku postavenou čím dál více na OZE, bude to především na zmíněné fotovoltaice a větru. A co když se stane něco podobného, jako teď v Belgii? Že to není možné? Že v zimě slunce svítí méně a tím pádem solární elektrárny méně vydělávají je fakt. V případě, že k tomu ještě přestane na několik dnů foukat vítr, nebo na delší čas poklesne jeho síla, kolik elektřiny vyrobí vrtule elektráren? Když si uvědomíte, že v posledních dnech by se draci rozhodně pouštět nedali, bude vám jasné, že to není nepředstavitelný scénář.

Kde by pak Evropa vzala chybějící energii? Belgičané již aktivovali staré naftové a plynové elektrárny a také připravují k použití dieselové agregáty. A vyzývají lidi, aby byli připraveni šetřit. Vařit jen na jedné elektrické plotýnce, například. Vytápět na nižší teplotu. A když to nebude stačit, bude se vypínat elektřina. Zatím se plánuje na tři hodiny denně, údajně jen ve venkovských oblastech. Což je model, který suplatňoval před pomalu třiceti lety v Rumunsku soudruh Ceaucesku a jeho komunisti. Teď by do podobné situace mohli EU dostat ekologisti.

Mimochodem, Belgie se chystá své jediné dvě jaderné elektrárny definitivně odstavit v roce 2025. To znamená, že má pouhých sedm let na to, aby vybudovala nových šedesát procent své elektrárenské kapacity. Kdo při tom bude mít rozhodující slovo? Energetici, kteří vědí, jak dosáhnout energetické bezpečnosti, nebo aktivisti? Jestli ti druzí, bude si možná muset úřednická mašinérie EU zvyknout na to, že v zimě budou v kancelářích sedět ve svetrech a vařit jen na jedné plotýnce. Stejně jako letos. Probudí je to z fanatického zeleného snu?

Mohlo by vás zajímat:
V Brazílii nalezli obří smaragd za 10 miliard korun
Služební auto obra Koloděje
Jsme fosilní civilizace. A ještě dlouho jí budeme