Omezí vědci vliv krav na změnu klimatu?

Průměrná kráva ročně vyprodukuje asi 70-120 kilogramů metanu. Foto: Vršanská uhelná

Na Zemi žije asi 1,5 miliardy krav. A všechna tato zvířata produkují metan, významný skleníkový plyn, který se podílí globálních změnách klimatu. Vědci se snaží tuto produkci omezit.

„Objevili jsme bakterie, které mohou být užitečné, pokud je vyměníme. Je to zatím základní výzkum, který by mohl vést ke snížení produkce metanu,“ uvedla pro irozhlas.cz Johanna Vilkkiová z finského Institutu pro přírodní zdroje, která je spoluautorkou výzkumu.

Čtěte také:
Expert: Ovzduší nejvíce škodí rodinné domy
Letecké dopravy se boj proti CO2 netýká?

Jeho princip spočívá v tom, že se v bachoru, prvním z kravských žaludků, zajistí vhodná sestava bakterií, díky které zvířata produkují méně metanu. „Jak toho docílit, právě teď testujeme. Musí se to udělat na začátku života telete, když bachor ještě není úplně vyvinutý, pak je totiž jednodušší složení bakterií ovlivnit,“ dodává Vilkkiová.

Systém, který vyvinul mezinárodní tým vedený profesorem Itzhakem Mizhrahimem z Ben-Gurionovy univerzity, tak funguje podobně jako probiotika, která berou lidé. Rozdíl je ale v tom, že pokud úvodní dávku dostanou už malá telata, zůstanou jim v bachoru ty „správné“ bakterie.

Vědci zatím tento postup vyzkoušeli na tisícovce krav z Finska, Švédska, Itálie a Spojeného království. A jak se zdá, má na ně léčba pozitivní vliv, roste jim totiž i objem produkovaného mléka.

Průměrná kráva ročně vyprodukuje asi 70-120 kilogramů metanu. Tento plyn podle Miroslava Havránka, ředitele České informační agentury životního prostředí CENIA, výrazně přispívá ke klimatickým změnám.

„Metan je silný skleníkový plyn. Když bychom ho srovnali v jednotkovém množství vůči skleníkovému plynu, o kterém čtenáři nejčastěji slyší, tedy oxidu uhličitému, tak metan je 25krát účinnější. V celkovém úhrnu je vliv metanu okolo 20 procent,“ popsal Havránek.

Zhruba dvě třetiny ročně vyprodukovaného metanu přitom přímo nebo nepřímo vyrábí lidé, zbytek je přírodní a uvolňují ho především bažiny a močály.

„V případě lidské činnosti je významným zdrojem zpracování odpadu, odpadové hospodářství. Metan vzniká zejména při anaerobním rozpadu organické hmoty ve skládkách. Skládkový plyn obsahuje velké množství metanu a je to po zemědělské činnosti druhý významný zdroj metanu. Také je to hlubinná těžba uhlí,“ doplnil Havránek.

V zemědělství je velkým zdrojem metanu pěstování rýže a na dalším místě právě krávy. U těch se podle Vilkkiové současná kúra testuje jen na zvířatech chovaných pro mléko, použít ji by mělo být možné i na další plemena skotu a možná i na další chovná zvířata, jako kozy nebo ovce. U všech těchto zvířat je ale důležitá jejich potrava.

Mohlo by vás zajímat:
Patami k výbuchu a zavřete oči
O uhlí se často lže
Jsme fosilní civilizace. A ještě dlouho jí budeme