Doba čtení:1 m, 44 s

Obnovitelné zdroje a celkově „zelené technologie“ mají údajně vytvořit spousty pracovních míst. Díky tomu prý likvidace odvětví tradičního průmyslu nezpůsobí v EU problémy. 

Výroba a instalace obnovitelných zdrojů v roce 2011 živila v Německu 304 tisíce lidí. V roce 2018 už to ale bylo jen 149 tisíc. Tedy o 50 procent méně. V sektoru provoz a údržba naopak počet lidí kontinuálně roste a v současnosti se tímto způsobem živí více než 86 tisíc Němců. (zde) Za propadem počtu zaměstnanců ve výrobě OZE stojí především zlevnění výroby fotovoltaiky v Číně. Ta již jednoznačně dominuje globální výrobě těchto panelů. Ve sféře větrných elektráren zatím ještě Čína nehraje úplně první housle, ale v první dvanáctce světových výrobců má hned několik zástupců. Největším z nich je Goldwin, který podle odhadů měl loni poskočit na druhé místo světového žebříčku (zde).

Čtěte také:
Česko by jen na vítr nemohlo „jet“ ani náhodou
Energetika může rozhodovat volby do sněmovny

Aby bylo jasno – nikdo neříká, že zelená energetika nezaměstná lidi. V součtu zemí v EU to zjevně bude i nějaký ten milion. Ale zase ne o moc víc, jak je zřejmé z německých údajů. A bude to zjevně především v oblasti instalace a servisu, nikoli v oblasti výroby. Ta jediná však má exportní potenciál. Jenže výroba je prostě levnější jinde, než v EU. Například v Číně. A servis a stavbu si každá země bude chtít obstarávat vlastními silami.

Je zvláštní si uvědomit, že technologie, na které EU sází ve snaze snížit emise CO2, jsou v rukách země, která produkuje bezkonkurenčně nejvíc emisí CO2 na světě. A nejen jich. Je to o to zvláštnější, když si uvědomíte, že vedení EU a všichni aktivisté a politici Zelené fronty tvrdí, jak zavádění zelených technologií vytvoří spousty pracovních míst. Díky tomu prý nebude problém se zaměstnaností Evropanů. Protože část Evropanů si bude muset najít jinou práci, neboť ta jejich padne na oltář „boje s klimatickou změnou“.

Naštěstí poptávka (ideologicky nadiktovaná) po fotovoltaice, solárních panelech, větrných elektrárnách, bateriích a dalších zelených technologiích jistě vytvoří mnoho pracovních míst.  Jen jich většina vznikne v Asii. Tam, jak známo, mnoho Evropanů nepracuje.