Paukner: Rozhodnutí o limitech přinese jistotu

paukner

Majitel společnosti Carbounion Bohemia Petr Paukner. Foto: Carbounion Bohemia

Jakékoliv rozhodnutí vlády o limitech těžby v severních Čechách přinese do trhu s uhlím jistotu, a to jak pro samotné těžaře, tak pro jejich odběratele. Serveru iUHLI.cz to řekl největší tuzemský obchodník s uhlím a majitel společnosti Carbounion Bohemia Petr Paukner.

Paukner vypracoval pro ministra financí Andreje Babiše (ANO) bilanci těžby a spotřeby hnědého uhlí. Její závěry k limitům jsou podobné návrhu, který koncem června představil ministr průmyslu Jan Mládek. Paukner doporučil prolomit limity těžby v lokalitě dolu Bílina, a tím zajistit konzistenci dodávek zejména pro sektor tuzemského teplárenství. Rozhodnutí o dolu ČSA by odložil. Aktuální stav spotřeby hnědého uhlí ani energetická bilance ČR podle něj nevyžaduje nutnost realizovat prolomení limitů v problematické lokalitě ČSA.

Ministr průmyslu Jan Mládek navrhl ještě letos prolomit limity na lomu Bílina odložit rozhodnutí o limitech na lomu ČSA až na rok 2020. Je to podle Vás dobré rozhodnutí?

Rozhodnutí, které prezentoval ministr Mládek, tj. prolomení limitů pouze na lokalitě dolu Bílina je v souladu s formulovanými závěry v rámci námi zpracované studie. Prezentované rozhodnutí považujeme za správné, protože dostatečně uspokojuje reálné potřeby uhelných spotřebičů. Otázka limitů je však i politickým rozhodnutím ve vztahu ke koncepci vývoje regionu, zaměstnanosti, atd. Naše doporučení je doporučením z pohledu potřeb energetiky ČR a jako takové ho považujeme za správné.

Čtěte také: Analytici: Bílina letos, o lomu ČSA až v roce 2020

Myslíte, že nakonec vláda Bohuslava Sobotky tento plán schválí?

Definitivní schválení je zodpovědností vlády ČR. Předpokládám ale, že podkladem pro rozhodnutí budou objektivní skutečnosti na energetickém trhu a dále jasně definovaná energetická politika státu.

Jaký to bude mít vliv na trh s uhlím?

Jakékoliv rozhodnutí přinese do trhu s uhlím jistotu, a to jak pro samotné těžaře, tak pro jejich odběratele. Umožní to dlouhodobé plánování a rebilanci dodávek na trhu.

Není to pro Severní energetickou ekonomicky likvidační, zvládli by útlum?

Lokalita dolu ČSA již řadu let v podstatě funguje v režimu útlumu. Tak jak skrývkové práce před lety dosáhly hranice územních limitů, klesá produkce uhlí z tohoto ložiska. Aktuálně je cca na polovině dřívější těžby. S ohledem na stav zásob v limitech a klesající produkci lze předpokládat, že Severní energetická má na vyřešení této situace ještě cca 10 let. Navíc prezentované rozhodnutí pro lokalitu dolu ČSA není definitivní, ale posouvá ho o pět let s ohledem na vývoj poptávky po hnědém uhlí.

Mohlo by vás zajímat:

Babišovi radím. Nebudu říkat v čem

Analytici: Mládek navrhl rozumný kompromis

Paukner chválí i kritizuje ministerskou studii