Piráti plení poslední zelené ostrůvky

Podpora Strany Zelených v posledních letech klesá. Poslední zbytky příznivců se jim navíc teď snaží sebrat Piráti, kteří si tak ale možná střílí gól do vlastní sítě.

Na pozoru by se měly být obě strany. Zelení proto, že jim po pirátských nájezdech hrozí doslova vymazání z české politické mapy, na níž už nyní nejsou téměř k nalezení. Piráti se naopak vezou na vzestupné vlně, avšak měli by se vyvarovat chyb, které by je mohly velmi rychle srazit dolů.

Čtěte také:
Střet poslankyně s ministrem pokračuje
Pirátská poslankyně chce omezit uhlí

Pokud se nyní ptáte, co mám na mysli, tak aktivitu pirátské poslankyně Dany Balcarové, která chce prostřednictvím pozměňovacích návrhů novely zákona o ovzduší zamezit udělování výjimek z limitů pro znečištění ovzduší velkým uhelným elektrárnám a rovněž dát obcím pravomoc zakázat na svém území spalování hnědého uhlí v malých kotlích.

Jde o návrhy jak vystřižené z dílny Zelených, a to jak obsahem, tak i formou, včetně obvyklých doprovodných jevů. Například typicky neexistuje analýza dopadů takových kroků. Naopak nechybí hlasitá podpora ekologických aktivistů a urputnost při prosazování nápadů.

Právě proto Balcarová doposud narazila. Například ministr životního prostředí Richard Brabec ji zpražil slovy, že pouze opsala návrhy Hnutí Duha a předkládá věci, u nichž nejsou vyčísleny dopady na energetickou soběstačnost i cenu energií pro občany. Podobnými argumenty vysvětlují odmítnutí nápadů i další poslanci.

A zde je právě zakopaný pes. Zelení tak dlouho doslova vnucovaliveřejnosti svou pravdu, až se dostali hluboko pod hranici volitelnosti. Troufám si tipnout, že lidé určitě nevolili Piráty do Poslanecké sněmovny proto, aby je kopírovali. Pokud si to tato nová parlamentní strana včas neuvědomí, bude Zelené následovat i v poklesu voličské přízně.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků