Doba čtení:2 m, 15 s
Kritici zařízení označují za „plovoucí Černobyl“, anebo „jaderný Titanic“. Foto: wikipedia org

První plovoucí jaderná elektrárna na světě, Akademik Lomonosov, již vyplula z přístavu Murmansk na severu Ruska, oznámila agentura TASS. Povel k vyplutí dal šéf státní korporace Rosatom, která doufá v zakázky na podobná zařízení i z ciziny.

Akademik Lomonosov, natřený v barvách ruské trikolóry, má za pomoci remorkérů během tří týdnů zvládnout 4700 kilometrů a zakotvit u města Pevek na Čukotce na druhém konci Ruska.

Kritici varují před možnou katastrofou v Severním ledovém oceánu a zařízení označují za „plovoucí Černobyl“, anebo „jaderný Titanic“, zatímco tvůrci tvrdí, že jejich dílo je nepotopitelné a vydrží i tu nejsilnější přívalovou vlnu cunami.

Čtěte také:
Jaderná katastrofa, o které možná nevíte
V Rusku vybuchl malý jaderný reaktor

Agentura Reuters podotkla, že plavba se uskutečňuje v době zvýšených obav z jádra poté, co si tento měsíc nepovedený test rakety s jaderným zařízením na severu Ruska vyžádal několik lidských životů a způsobil krátkodobé zvýšení radiace v Sevedvinsku.

Akademik Lomonosov se podle TASS stane nejseverněji položenou jadernou elektrárnou nejen v Rusku, ale i na celém světě. Elektřinou má zásobovat nejen město Pevek, které má podle dostupných údajů asi 4000 obyvatel, ale i celou Čukotku a tamní zařízení na těžbu ropy a zemního plynu.

Plovoucí elektrárna je vybavena dvěma tlakovodními reaktory, schopnými vyrábět až 70 MW elektřiny, což by postačovalo pro až stotisícové město. Konstrukce připomíná obrovské atomové ledoborce, které se desítky let plaví na sever od Ruska s jaderným pohonem. Plavidlo je 144 dlouhé a 30 metrů široké.

Projekt je součástí plánu ruské vlády oživit odlehlý, ale na suroviny bohatý region. Plovoucí jaderná elektrárna se také má stát jedním z klíčových prvků infrastruktury pro rozvoj tzv. Severní mořské cesty, vedoucí podél arktického pobřeží Ruska.

Zatímco například Německo od jaderné energie po havárii v japonské Fukušimě odstupuje a stávající elektrárny hodlá do roku 2022 uzavřít, Rusko sleduje zcela jiný plán. Celkově má ​​země v provozu 35 jaderných reaktorů v desítce elektráren. Rosatom, který po celém světě zaměstnává na 250.000 lidí, plánuje jaderné elektrárny také v Indii, Bangladéši a Turecku. Ruští experti se domnívají, že Akademik Lomonosov je jakousi vzorovou jadernou elektrárnou pro potenciální zájemce.

Akademik Lomonosov je první plovoucí elektrárnou na světě vyrobenou v Petrohradu ke komerčnímu využití. Podobnou elektrárnu začala stavět koncem roku 2016 Čína, která počítá s nasazením do provozu v roce 2020.

Jako plovoucí jadernou elektrárnu využívala americká armáda v letech 1968 až 1975 v Panamském průplavu dopravní loď Sturgis. Ta měla na palubě reaktor o výkonu deseti megawattů.

Mohlo by vás zajímat:
Na výsypce dnes přistávají letadla
Dříve měsíční krajina, dnes poklad přírody
Jsme fosilní civilizace. A ještě dlouho jí budeme