Podivné hlídání jaderné elektrárny

Okolnosti ostrahy jaderné elektrárny Dukovany jsou znepokojivé. Foto: wikipedia.org Frettie

Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) zjistil nedostatky při hlídání dukovanské jaderné elektrárny. Někteří zaměstnanci bezpečnostní služby, která ostrahu prováděla, neměli u sebe střelné zbraně.V některých dnech navíc ostrahu nezajišťovala ani nasmlouvaná bezpečnostní služba.

Úřad při kontrole zjistil, že hned 4 zaměstnanci neměli u sebe při ostraze dukovanské elektrárny žádnou střelnou zbraň. Podle úřadů i odborníků tak došlo k porušení bezpečnostních předpisů.

Čtěte také:
Nováková: Výstavbu jádra zaplatí spotřebitelé
BIS varovala Babiše před Rosatomem

Ostraha jaderné elektrárny Dukovany byla vykonávána bezpečnostními pracovníky, kteří nebyli ozbrojeni krátkou kulovou zbraní ráže do 9 milimetrů,“ uvedl pro TV Nova tiskový mluvčí SÚJB Eduard Klobouček, podle nějž to navíc nebylo jediné pochybení. „ČEZ a. s. nevěděl, že část fyzické ostrahy jaderné elektrárny Dukovany není dodávána jinou společností než G4S, což bylo rovněž porušení vyhlášky Státního úřadu pro jadernou bezpečnost,“ doplnil mluvčí.

Nově bude elektrárnu hlídat firma spojená s Bártou

Od května tak bude 5 let střežit jaderné elektrárny Dukovany a Temelín jiná firma než doposud. Ale ani vítěz výběrového řízení za více než miliardu korun na nového poskytovatele není úplně bez poskvrny. Podle rozsudku Nejvyššího správního soudu je bezpečnostním rizikem pro stát kvůli své minulosti.

Jedná se o firmu Mark2 Corporation Czech. Společnost se do roku 2012 jmenovala ABL a byla spojena s podnikatelem Vítem Bártou, někdejším ministrem dopravy a předsedou politické strany Věci veřejné. Nyní jsou vlastníky Mark2 Corporation jeho příbuzní Matěj Bárta a Stanislava Bártová.

Podle vedení vlastníka dukovanské elektrárny, polostátního gigantu ČEZ ale společnost už dodala doklady, že je oprávněná nakládat s utajovanými informacemi ve stupni vyhrazené.

Mohlo by vás zajímat:
TOP 10 největších uhelných dolů
TOP 10 navždy bohatých
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu