Podkrušnohorští horníci oceněni v Polsku

Působivým aktem bylo uctění hornických veteránů. Foto: Hornické listy

Tradiční oslavy Barborky – tedy polského Dne horníků – byly v Belchatówě slavnostní příležitostí k vyznamenání a ocenění nejlepších pracovníků polského hnědouhelného průmyslu. Vyznamenání letos převzal také František Fraus, předseda Hornické společnosti podkrušnohorské oblasti.

Město Belchatów v Lodžském vojvodství je právem považováno za hlavní sídlo polského hnědouhelného průmyslu. Stejnojmenný povrchový důl je totiž největší v Polsku a jeden z největších v Evropě. Roční těžby se pohybují kolem 40 mil. t hnědého uhlí při odklizu 120 mil. m3 skrývky a odčerpání 270 m3 vody, napsaly Hornické listy.

Čtěte také:
V Polsku vyplatí kompenzaci za deputátní uhlí
Poláci musí dovážet uhlí z USA

Uhlí se na dole Belchatów těží od roku 1980 a v roce 2002 bylo zahájeno dobývání nového pole Szczerców. Důl zaměstnává kolem 5 tisíc pracovníků. Uhelná produkce je určena pro největší polskou tepelnou elektrárnu Belchatów (5 342 MW). BARBÓRKA 2017 byla v Belchatówě třídenní důstojnou oslavou hornického stavu. Její součástí bylo setkání jubilantů. Před auditoriem zhruba 600 účastníků byly připomenuty zásluhy a proveden akt vyznamenání a ocenění desítek pracovníků.

Naší Hornické společnosti podkrušnohorské oblasti bylo určeno čestné místo a hned na začátku aktu dekorování byly připomenuty zásluhy kolegy Františka Frause a jeho přínos k dlouholeté a pevné spolupráci mezi polskými a českými hornickými společnostmi. Vyznamenání pak obdržel z rukou ředitele hnědouhelného dolu Belchatów Mariana Rainczuka a dalších osobností. František Fraus poděkoval s tím, že ocenění přijímá jako uznání spolupráce a přínosu všech zainteresovaných kolegů a kolegyň Hornické společnosti podkrušnohorské oblasti, a dočkal se velkého potlesku.

Velmi působivým aktem bylo i uctění hornických veteránů – rytířů hornictví. Zasloužilí senioři jsou mezi hornické veterány přijímáni při pokleku a políbení historických hornických insignií. Tím však pocta hornictví a hornické práci v Belchatówě nekončila. V pondělí 4. prosince se konala slavná hornická mše k uctění památky patronky horníků sv. Barbory a následoval průvod městem.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
Rypadlo váží jako 2700 škodovek
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu